20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Allianz, sürücüleri zorlu hava koşullarına karşı uyarıyor!

allianz_kDünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Allianz, zorlu mevsim koşullarında ortaya çıkan ve kazalara neden olabilecek durumlara karşı önlemler sunarken, sürücüleri sonbahar ve kış aylarında yaşanan yoğun sis, ıslak ve kaygan zemine karşı uyarıyor

Allianz’ın,  sürücülere özel hazırladığı kış sürüş rehberinde sonbaharla birlikte gelen sis ve yağışların trafik kazalarına yol açan nedenler arasında ilk sırada yer aldığı belirtiliyor. Rehberde yer alan diğer kaza nedenleri arasında süratli araç kullanımı, sert frenleme ve manevra sırasında yoldan savrulma yer alırken, kaymalar da trafik kazalarına neden olan unsurların başında geliyor. Sürüş tekniklerinin de bulunduğu rehberde, deneyimsiz sürücüler, zorlu kış koşullarında daha dikkatli olmalarıve kurallara uymaları yönünde uyarılıyor. Sürücülerin özellikle sonbahar ve kış aylarında daha yorgun olduğuna dikkatleri çeken rehberde, havanın erken kararıyor olmasının sürücülerin görüş mesafesinin azalmasına neden olduğu belirtiliyor. Allianz, sürücülere yolculukları kısa olsa bile olumsuz bir olay yaşamamaları için öncelikli olarak araç bakımlarını yaptırmalarını tavsiye ediyor ve seyir halindeyken kontrollü olmaları konusunda önerilerde bulunuyor.

Takip mesafesinin önemini vurgulayan Allianz, sürüş esnasında araçlarının farlarının açık olmasını öneriyor ve görüş mesafesinin azaldığı durumlarda dörtlü flaşörlerin kullanımı ile yol çizgilerinin takip edilmesinin öneminin altını çiziyor. Sisli ve yağmurlu havalarda takip mesafesinin korunması ve sis lambalarının doğru yer ve zamanda kullanılması da hayati önem taşıyor. Gece ve sisli havalarda görüş mesafesinin azalmasının yanı sıra, sürücülerin yorgun veya dikkatsiz olmaları da kazalara neden olabiliyor. Allianz, sürücülere yorgunluklarını önlemek ve dinç olmak için iki saatlik periyodlarla dinlenmelerini ve zinde tutan içecekler tüketmelerini tavsiye ediyor.

Kış mevsiminde yağışlı havalarda ıslak zeminde araç kullanımı riskleri daha da arttırırken, lastiklerin hava basıncının doğru olması gerekiyor. Dikkate alınması gereken bir diğer unsur ise yazın yaz, kışın ise zorlu kış şartları için özel üretilmiş kış lastiklerinin kullanımı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER