15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

AHE den 74,4 milyon TL kâr

meteugurluAnadolu Hayat Emeklilik (AHE) Genel Müdürü Mete Uğurlu, şirketin 30 Eylül 2013 dönemi finansal sonuçlarını açıkladı. Uğurlu, Eylül 2013 döneminde 74,4 milyon TL düzeyinde brüt kâr elde edildiğini ve aktif büyüklüğün de 7,8 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı.“Dünyadaki ekonomik gelişmeler, her dönem olduğu gibi gündemdeki yerini muhafaza etmiş ve üçüncü çeyrekte, küresel ekonomiye ilişkin dalgalanmalar önemli düzeyde artmıştır” diyen Uğurlu, “En İyi Bireysel Yatırım Aracı” olarak tanımlanan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin gelecekte sermaye piyasalarına uzun vadeli kaynak aktaracak en önemli unsurlardan bir tanesi olduğu yönündeki değerlendirmelerin, yeni yasal mevzuat düzenlemelerinin de hayata geçmesi ile birlikte güç kazandığını söyledi.

Uğurlu, “Bu kapsamda, ürünlerimizin tanıtımına ve toplumsal bilincin oluşturulmasına yönelik faaliyetler yoğun biçimde devam etmiş, köklü şekilde değişen mevzuata ilişkin uyum süreçleri de büyük ölçüde tamamlanmıştır. Sektörümüzün hızlı bir gelişme kaydedeceği ve şirket karlılıklarının orta vadede artmaya başlayacağına dair öngörüler de, ilgili tüm finansal birimler tarafından dile getirilmeye devam etmiştir” şeklinde konuştu. Uğurlu, yıl içinde AHE’nin çıkarılmış sermayesi, iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle 50 milyon TL artırılarak 350 Milyon TL’ye yükseltildiğini ve hissedarlarına 2012 yılı kârından 40 milyon TL tutarında nakit temettü ödemesinde bulunulduğunu da açıkladı.

BES’teki itici gücümüz pekiştirildi
“2013 yılı Eylül ayı itibariyle, istikrarlı ve karlı büyümemiz devam ettirilmiş, hayat ve bireysel emeklilik branşlarında sektörün itici gücü olma vasfımız pekiştirilmiştir” diyen Uğurlu, açıklamaların şöyle devam etti: “2013 yılı üçüncü çeyreği itibariyle, şirketimizin özkaynak ve aktif büyüklükleri sırasıyla, 519,3 milyon TL ve 7,8 milyar TL’ye ulaşmış ve anılan kalemlerde, geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla, yüzde 7 ve yüzde 14 oranında artış sağlanmıştır. Net karımız da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 oranında artarak 62,9 milyon TL’ye yükselmiştir.

Hayat branşı teknik karımızın gelişimi, özellikle bankacılık ürünleri ile bağlantılı hayat ve işsizlik sigortası ürünlerimize yönelik talep artışına da bağlı olarak olumlu seyrini sürdürmüş ve bu branşta 46,8 milyon TL teknik kar elde etme başarısı gösterilmiştir. Yılın başından itibaren geçerli olan yeni mevzuat düzenlemeleri ile gelirlerin azalması ve müşteri kazanımı, insan kaynağı, eğitim, alt yapı kurulumu/iyileştirmesi vb. maliyetlerde meydana gelen artışın etkisiyle yılın ilk yarısında, beklentilere paralel olarak gerilemiş olan bireysel emeklilik branşı teknik karımız, bu dönemde, daha olumlu bir performans sergilemiştir. Bu dönemde, şirketimiz, Bireysel Emeklilik Branşı toplam fon büyüklüğü itibariyle 5 milyar TL’yi aşan ilk ve tek bireysel emeklilik şirketi olma başarısını göstermiş, fon büyüklüğündeki sektör liderliğimiz, sahip olduğumuz yüzde 20’lik pazar payı ile sürdürülmüştür. Ayrıca, bu dönemde, şirketimizce 700 Bin katılımcı sayısı aşılmıştır.

Şirketimiz, Eylül ayı itibariyle 306 Milyon TL toplam prim üretimi gerçekleştirmiş, 2 milyar TL’ye yaklaşan hayat sigortalılarına ait varlıkları ile, bu konudaki liderliğini de sürdürmüştür. Ülkemizin halka açık ilk ve tek emeklilik şirketi olma özelliğini koruyan Anadolu Hayat Emeklilik, güçlü ortaklık yapısı, finansal alandaki başarılı performansı, sahip olduğu kurum kültürü ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile sektör ve ülke ekonomisi için katma değer yaratmaya devam edecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER