23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

21 soruda dernek ve vakıflardan BES’e aktarım

bes-stopajHazine Müsteşarlığı, üye veya çalışanlarına emeklilik taahhüdünde bulunan kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) yapılacak aktarımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hazine Müsteşarlığı, 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarım Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, üye veya çalışanlarına emeklilik taahhüdünde bulunan kuruluşlardan (hizmet sunucuları) bireysel emeklilik sistemine yapılacak aktarımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Müsteşarlık; Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarım Hakkında Sektör Duyurusu ile 21 ayrı soruya yanıt verdi. Müsteşarlık, “Üye veya çalışan, birden çok şirkete aktarım yapabilir mi?”, “Üye veya çalışanın emeklilik gelir planına aktarım yapması hangi şartlara bağlıdır?”, “Aktarım yapan üye veya çalışanın ilgili hizmet sunucusunda geçirdiği sürenin hesabında hangi ilke esas alınır?”, “Kısmi aktarım esnasında vefat eden katılımcıya ait birikimlerin ödenmesinde nasıl bir yol izlenecektir?”, “Aktarımdan sonra sistemde geçen ilk üç yıllık sürede emeklilik gelir planından yapılabilecek yıllık ödemelere ilişkin bir sınırlama var mıdır?” gibi soruları cevapladı.

Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine Aktarım Hakkında Sektör Duyurusu’na buradan ulaşabilirsiniz: http://www.tsb.org.tr/images/Documents/2014-11_sektorduyurusu.pdf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER