13 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

‘2025 sonunda kurumsallaşma hareketini tamamlayacağız’

RS Otomotiv Grubu, bu yıl 15’inci yıl dönümünü kutluyor. Şirketin 15 yıllık başarı hikâyesinde en büyük pay sahibi RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “2025 sonunda kurumsallaşma hareketini tamamlayacağız” diyor. Ünaldı, 3 yıl sonra Tur Assist’i de halka arz edeceklerini söylüyor.

ALP SÜER / SİGORTAMEDYA ÖZEL

Şirketlerin tarihlerinde 10-20 yıl, çeyrek, hatta yarım asırları kutladıkları yıllar büyük bir önem taşır. Belirli dönemeçleri geride bırakmak, özellikle şirketin güzel bir hikâyesi de varsa şirket sermayedarları ve yöneticileri için haklı bir gurur vesilesi; şirket çalışanları için de şirkete bağlılık ve motivasyon kaynağı olur. Türkiye’de otomotiv ve onarım sektörünün en büyük şirketlerinden RS Otomotiv Grubu da bu yıl tam 15’inci yılını geride bırakıyor. Şirketi yaklaşık 10 yıldır takip eden bir gazeteci olarak söyleyebilirim ki; RS Otomotiv Grubu, RS Radyatör’den başlayıp, büyük bir otomotiv grubuna dönüşen bir şirketin başarı hikâyesi. Hikâyeyi yazanı da aslında sektörde bilmeyen yok; Türkiye sigorta sektöründe çok sevilen bir isim, gerçek bir Ankaralı, Ünal Ünaldı. RS Otomotiv Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı’yı şirketin 15’inci kurulu yılı vesilesiyle bu ay 3’üncü kez Hayatımız Sigortalı Dergisi’nin kapağında yer veriyoruz. Kendisiyle bir telefon sohbeti de gerçekleştirdiğim Ünaldı’yı çok heyecanlı buldum. 15’inci yılın mutluluğunu yaşayan Ünaldı, şimdiden önümüzdeki 5 yıl için de kollarını sıvamış.  2025 sonunda, kurumsallaşma hareketini tamamlayacaklarını belirten Ünaldı, “Her şirket kendi yönetimi, kendi bütçe planlamasından sorumlu olacak ve yeni yatırımlara yelken açacağız” diyor. Ünaldı, 3 yıl sonra Tur Assist’i de halka arz edeceklerini söylüyor. Röportajın detaylarına geçmeden, metni hazırlarken geçtiğimiz ay Sigortamedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar ile Sigorta Ekranı’na katılan Ünaldı’nın, programda verdiği mesajlardan da yararlandığımı söylemeliyim. 

Kurumsallaşmak çok güzel, ancak 1 günde olmuyor

Ünaldı, RS Otomotiv Grubu’nun RS Servis’ten başlayıp, kurumsal bir şirket olma yolunda yaşadığı sorunları şu şekilde dile getiriyor: “RS Servis’i sıfırdan kurup büyütünce orayı profesyonel yöneticilere devretmeniz çok kolay olmuyor. Öyle bir günde olmuyor. Örneğin, Tur Assist’i satın aldık. Hazır bir şirket, işleyen bir yapısı var. Hiç içine girmeden, profesyonellerle yönetebiliyoruz. Ortağım, Timur Selçuk Turan Genel Müdürlük görevinde. RS Boyasız Onarım’ı sıfırdan kurduk. Yine orada ortağım Eray Afet var. Hiç beni yormadı, tüm yapılanmayı sıfırdan yaptı. Dolayısıyla sıfırdan işin içinde olmadığımda yetki devretmek, işi aktarmak çok daha kolay. En zor kurumsallaşmayı RS Servis’te yaşıyoruz.  RS Servis’de Erkan Çalışkan, yeni Genel Müdür arkadaşımız, onun hayatı biraz zor. Başında şirketin 15 yılını bilen bir Yönetim Kurulu Başkanı var. Ama yavaş yavaş ben de alışıyorum, o da alışıyor, ekibim de alışıyor. RS Assurance’da Nihal Hanım‘la da profesyonel bir ilişkimiz var. Dolayısıyla kurumsallaşmak çok güzel bir şeymiş. Yeni şirketlerde kurumsallaşmak çok daha rahat ve daha doğru kurgulanıyor. Bunun artılarını yaşıyorum. RS Servis’te de tam yüzde 100 devir yaptığımda, yani işi profesyonellere emanet ettiğimde inşallah çok daha güzel olacak.”  

Hasar Destek Merkezi hayata geçti

Ünaldı, RS Otomotiv Grubu’nun 2024 yılı hedefleri hakkında da şu bilgileri veriyor: “Elektrikli araç dünyasına RS Mobility ile hızlı bir giriş yaptık. RS Mobility ile İzmir ve İstanbul’da ‘Tesla Approved Body Shop’ olarak hizmet vereceğiz. Shop ve Doğan Trend otomotiv grubunun distribütörlüğünü yaptığı elektrikli hafif ticari araç markası Maxus’un da yetkili bayiliği ve servisliğini yapacağız. Tur Assist tarafında yeni projemiz olan Hasar Destek Merkezi, mayıs sonu itibariyle hayata geçti. Tur Assist Hasar Destek Merkezi’nde de sigorta şirketlerinin hasar maliyetlerini düşürmek ve operasyonel süreçleri kısaltmak için bir çalışma yaptık. Sigortalıları hasar destek merkezine davet ederek hem hasar dosya işlemlerinin daha kolay ve hızlı yapılması hem ikame araç gibi hizmetlerin yerinde verilmesi hem de onarım odaklı olarak hasar maliyetlerinin düşürülmesi yönünde sigorta şirketlerine katkı sağlayacağız. Yeni girişimimiz, sigortaacentesi.com ile de acenteler ve dijitalden sigorta satın almak isteyenleri platformumuzda bir araya getireceğiz.”

Ünaldı, RS Otomotiv Grubu’nun yurtiçinde yeni satın alma planları ile ilgili şu mesajları veriyor:  “Fırsatlar geldiği zaman değerlendirmeyi seviyoruz. Aklımızda 1-2 proje mevcut bununla ilgili sektörde gelişmiş şirket bulursak tabi ki satın almayı değerlendiririz.   Öncelikle yeni projelerimizin büyümesi için çaba sarf etmemiz gerekiyor. Satın almış olmak için satın alma yapmak istemiyoruz. Bizim otomotivde 360 derece hizmet hedefimiz var. 360 derece hizmet hedefine uyuyorsa orada satın almayı değerlendirebiliriz.” 

Yurtdışında yatırım yapmak istiyoruz

Ünaldı, “RS Otomotiv Grubu olarak yurt dışında yatırım hedefleriniz var mı?” sorumuza ise şu yanıtı veriyor: “Körfez ülkeleriyle sıcak temas halindeyiz. O tarafta büyük fırsat olduğuna inanıyoruz. Ancak, orada kendi paramızla yatırım yapmak yerine oradaki pazarı bilen yatırımcılarla ilerlemeyi tercih ediyoruz. O yüzden çok acele de etmiyoruz. Biz daha çok buna yatırım değil de know-how transferi, marka büyümesi şeklinde bakıyoruz.  Şu an üzerinde odaklandığımız bir fırsat var. Bakalım olumlu devam ederse inşallah önümüzdeki yıl iyi bir yurt dışı yatırımı, büyük ortak olmasak da küçük bir hisseyle iyi bir büyüme kaydederiz diye düşünüyorum.” 

Mini onarımda hedef, kârlı büyümek 

RS Otomotiv Grubu, mini onarımda da sektörde pazar payını artırıyor. Bu konuda da sorularımızı yanıtlayan Ünaldı, “Pazar payında daha fazla büyümeye ihtiyacımız yok; optimum seviyede gitmeye çalışıyoruz. Pazar payımızı maksimum yüzde 10 daha arttırabiliriz. Bu payın daha fazla üzerine çıkarak optimum seviyede müşteri memnuniyetini arttırabiliriz. Bizim için hedef sadece büyümek değil; hem kârlı büyümek hem de müşteri memnuniyetini arttırmak. İkisi doğru orantılı gitmeli” diyor.

Tur Assist’i halka arz ederek daha güçlü hale getireceğiz

RS Otomotiv Grubu’nın halka arz planları ile ilgili bilgiler de veren Ünaldı, şunları söylüyor: “İlk 3 yıl için kesinlikle böyle bir planımız yok. Fakat 3 yıl sonra RS Otomotiv Grubu değil de grup şirketlerimizden Tur Assist tarafında bir halka arz gerçekleştirebiliriz. Buradaki amacımız hem kendimize hem de yatırımcılarımıza fayda sağlamak. Halka arz bana göre şu buradan toplanılan kaynak ile şirketin karlılığını arttırmak ve yatırımcılara da kazandırıyor olmak. Şirketlerimiz bu şekilde halka arz olacaksa olmalı. Şimdiden alt yapı çalışmalarını hazırlamaya başladık halka arz ile toplanacak yatırım ile Tur Assist’i Türkiye genelinde daha güçlü hale getirmeyi amaçlayacağız. Yeni projeler üreterek Tur Assist’in daha yaygın hizmet noktalarını oluşturarak, müşteriye direkt dokunacak hale getireceğiz.

Ünaldı, RS Otomotiv Grubu çatısı altındaki 11 markayı tanıttı

 1. 2009 yılında RS Servis ile başlayan serüvenimizde mobil onarım, mini onarım ve hasar onarımı konusunda sektörün lideri konumundayız.
 2. 2020 yılında dijitalleşme sürecimizde öncü olan OtoKonfor ile otomobil hizmetleri alanında tüm ihtiyaçları tek bir çatı altında toplayarak sunan mobil uygulamamızı hayata geçirdik.
 3. 2021 yılında RS Boyasız Onarım ile ‘yeni nesil mini onarımı’ geliştirdik. RS boyasız onarım süreçlerine yapay zekâyı da dahil ederek sektörde yine bir ilki gerçekleştirdik.
 4. Türkiye’nin ilk ve tek MR cihazlı ekspertizi RS Oto Ekspertiz ile son teknoloji ekspertiz yapısını oluşturduk. 
 5. Türkiye genelinde TSE belgeli 400 ’e yakın mekanik bakım ve onarım servisinin dahil olduğu online platformumuz; Garantili Oto Servis ile mekanik bakım onarımda yapılamayanları yapacağız.
 6. Türkiye’nin asistans hizmetlerinde öncü markası Tur Assist’i 2022 yılında bünyemize dahil ettik. Kazandığımız ivme ile yatırımlarımız devam edecek ve dijitalleşmeden de faydalanarak asistans hizmetlerimizi sigortası olmayan müşterilere de ulaştıracağız.  
 7. 2022 yılında piyasa koşullarını takip etmektense, kendi standartlarını oluşturma ilkesiyle hareket etmeyi tercih eden Met Teknik ile hem grubumuzun makina ekipman ve eğitim ihtiyacını karşıladık hem de bilgi deneyimimizi sektörle paylaşma imkânı bulduk.
 8. Fark yaratan güvence çözümleri sunan RS Assurance ile yeni ürünler geliştirerek sektöre güç katacağız. 
 9. Oto bakım ve koruma kategorisinde Carshine ile profesyonel bakım alanında sektördeki hizmet kalitesini arttırmayı amaçladık. 
 10. Elektrikli araç pazarında hem onarım uzmanlığımızı göstermek hem de araç satışı ile birlikte pazarın büyümesine katkıda bulunmak için RS Mobility’i kurduk.  
 11. 2024 yılında sigortaacentesi.com ile acenteler ve dijitalden sigorta satın almak isteyenleri platformumuzda bir araya getireceğiz.  

İnşaatçı olacakken, kriz nedeni ile otomotiv sektörüne girdim

Ünal Ünaldı, neden otomotiv sektörüne girdiği konusunda şu bilgileri paylaştı: “Hem baba mesleği hem de o günün ekonomik şartları,  sektöre girmemde etkili oldu. Aslında, inşaat mühendisliği okudum. Babam da inşaat işi yapmamı istiyordu. Hatta, İstanbul’da bir şirkette şantiye şef yardımcısı olarak başlama niyetim vardı. Ancak, 2001 yılındaki kriz, babamın işlerini ciddi sıkıntıya soktu. İnşaat sektörü durdu. Hem inşaat tarafında hemen iş bulamayacak olmam, hem babamın sıkıntı içinde olması 2001 yılında beni otomotiv sektörüne mecburiyetten soktu. Hani tiyatroda, ’Sahnenin tozunu yutan…’ derler. Bizde de öyle bir tabir var. ‘Sanayinin tozunu yutan bir daha çıkamıyor.’ Babama yardım edeyim derken, bir anda baktım, işleri komple ele almışım. Sonrasında RS’nin hikâyesi de aslında orada başlamış oldu.”

Babamın ‘onarım odaklı bakışı’ bana da geçti

Ünal Ünaldı; RS Radyatör’den RS Otomotiv Grubu’na giden uzun yolda başarı hikâyesini, şu şekilde anlattı: “Babam Zeki Ünaldı’nın onarım odaklı bakış açısı bana geçti. 2001’den 2009’a kadar tam 8 yıl babamın yanında yetiştikten sonra aklımdaki projeleri hayata geçirmeye başladım. 2009 yılında alüminyum parça tamirindeki açığı görmem ve İstanbul’a taşınmamla RS’nin 15 yıllık hikâye serüveni de başlamış oldu.  ‘Şirket büyük bir grup şirketi olacak’ diye planlı hareket etmedim. Ama RS Servis’in şu anki hali tamamen aklımdaydı. Mini onarım, hasar onarımları, mekanik bakımlar, oto bakım hizmetleri, hepsinin bir zamanı vardı.  Bunları gerçekleştirdik, ama diğer şirketlerimiz olan asistans, ekspertiz, dijital şirketler… onlar ilk başta planımızda yoktu. Biraz yol üzerinde önümüze çıkan fırsatlarla birlikte gelişti.” 

Kanal A’daki ilk canlı yayınımda, heyecandan elim ayağım titredi!

RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, ilk canlı yayınını 15 yıl önce Sigortamedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar (O zamanlar Kanal A’da program yapıyor) ile gerçekleştirdiğini söylüyor. O günleri daha dün gibi hatırlayan Ünaldı, hissettiklerini şu şekilde paylaşıyor: “İlk canlı yayınımızı 15 sene önce Kanal A’da yaptık.   Heyecandan elim ayağım titriyordu. Kanal A o zaman Ankara’da meşhurdu. El değiştirdikten sonra bozuldu; ama o zaman gerçekten iyi bir kanaldı. Can Kantar bana dedi ki; ‘Heyecanlanma dostum. Bilmediğin hiçbir yerden sormayacağım. Soruları verirsem daha çok heyecanlanırsın.  O yüzden rahat ol.’ İşte 15 sene o heyecanı yavaş yavaş atarak bugünlere geldik.”

2009 yılında RS Servis’i kurdu

1979 yılında Ankara’da doğan Ünal Ünaldı, Ankara Arı Fen Lisesi’ni bitirdikten sonra Kocaeli Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Ünaldı, mezuniyetinin ardından aile şirketi olan Zeki Ünaldı Otomotiv’de 2009 yılına kadar Genel Müdür olarak görev yaptı.  Ünaldı, 2009 yılında Genel Müdürlük görevinden ayrılarak RS Servisi kurdu. İlgi Ünaldı ile evli olan Ünal Ünaldı, iki erkek ve bir kız çocuğu babasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER