26 Şubat 2024, Pazartesi
spot_img

2015'te zorunlu BES mi geliyor?

BESSermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, “Kurumsal yatırımcı tabanımızı genişletmek amacıyla, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES), çalışmaya başlayanlar için katılımın zorunlu olması (auto enrolment) gerektiğine inanıyoruz. İnşallah güzel haberleri sizlerle paylaşacağız” dedi.

SİGORTAMEDIA

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) dün yapılan 16. Olağanüstü Genel Kurul toplantısına katılan Ertaş, konuşmasında bireysel emeklilik sektörüne de değindi. Ertaş’ın konuşması SPK’nın internet sitesinde de yayınlandı. Son iki yılda 2 milyon yeni BES yatırımcısının sermaye piyasaları ile tanışması sonucunda toplam katılımcı sayısının 5 milyonu aştığını vurgulayan Ertaş, “Fon büyüklüğü 37 milyara ulaştı. Yatırım fonlarında yılbaşında 30 milyar TL olan toplam büyüklük, tarihimizde ilk defa 28 Kasım’da 34 milyarı aşarak reel bir büyüme yakaladı” diye konuştu.

Faizsiz emeklilikte 1.1 milyar TL

“Faizsiz finansal araçlar üzerinde önemle durduğumuz bir konu” diyen Ertaş şunları söyledi: “2013’de 3.1 milyar TL olan sukuk izinleri, yıl bitmeden 12 milyarı aştı. İslam Kalkınma Bankası’nın 3 A ratingine sahip 6 milyar dolarlık sukuklarının borsada işlem görmesine izin verdik. Geçen sene ilk düzenlemesini yaptığımız faizsiz enstrümanlardan oluşan katılım emeklilik fonlarında katılımcı sayısı 411 bin kişiyi, fon büyüklüğü de 1.1 milyar TL’nı aştı.”

Tasarruflar arttı

Bu arada, hükümetin tasarruf oranlarını artırmak için uygulamaya koyduğu yüzde 25’lik devlet katkısı ve diğer makro ihtiyati tedbirlerin sonuç verdiği görülüyor. Yüzde 12.2 ile tarihin en düşük seviyesinde olan yurtiçi tasarrufların milli gelire oranı yüzde 14.6’ya yükselerek son 5 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER