1 Aralık 2023, Cuma
spot_img

2015’te tahsilat riski sürecek alacak sigortası önem kazanacak

ludovic subranEuler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran’ın açıkladığı Euler Hermes’in 2015 yılı tahminlerine göre, gelecek yıl Türkiye’de büyüme hızı yüzde 3.8’e yükselecek. İflas edecek şirket sayısı da azalmayı sürdürecek. Alacak tahsilat riskinin sürdüğü kaydedilirken, 2015’te alacak sigortasının öneminin artacağına dikkat çekildi.

ALP SÜER

Dünyanın en büyük kredi (alacak) sigortası şirketlerinden Euler Hermes, Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak 2015 yılına iyimser bakıyor. Gelecek yıla ilişkin tahminlerini açıklayan Euler Hermes’e göre, gelecek yıl Türkiye daha hızlı büyüyecek. İflas edecek şirket sayısı da azalmayı sürdürecek. Şirketin, Türkiye ve global ekonomiyle ilgili beklentileri dün düzenlenen “Uluslar arası Ticarete Global Bakış 2014” konulu toplantıda kamuoyuyla paylaşıldı. Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran’ın verdiği bilgilere göre, bu yıl yaklaşık yüzde 3’e düşmesi beklenen Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme hızının, 2015’te yüzde 3.8’e yükseleceği tahmin ediliyor. 2013 yılında yüzde 8 artan “kurumsal iflaslar”ın, 2014’te yüzde 12, 2015’te ise yüzde 5 gerileyerek 14.500 şirket olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Tüm bunlara karşın, ekonomide alacak tahsilat riskinin sürdüğü kaydedilirken, 2015’te alacak sigortasının öneminin daha da artacağına dikkat çekildi. Global ekonomide de GSYİH büyüme hızının üst üste 4’üncü kez yıllık yüzde 3’ün altında kalarak, 2015’te yüzde 3.8 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

ABD ve Afrika pazarı önemli

Subran’ın verdiği mesajlara göre, Türkiye’de imalat sanayinin gücü ve artan ihracat, büyümede itici güç olacak. İhracatın, şirketlerin yapacağı 13 milyar dolarlık ek ihracatı ile 2015’te 180 milyar dolara ulaşması, söz konusu potansiyel ihracatın 11 milyar dolarının da Euro Bölgesi dışındaki ülkelerle yapılan ticari faaliyetlerden gelmesi bekleniyor. Subran, Türkiye’nin geleneksel ihracat pazarları dışında, özellikle tekstil sektöründe ABD, plastik sektöründe de Afrika pazarlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

ozlem ozunerSubran, Türkiye’de Merkez Bankası’nın izlediği para politikasının da doğru olduğu düşüncesinde. ABD Merkez Bankası’nın (Fed), 2015’te izleyeceği politika sonucunda TL’nin değerinde yüzde 5 düşüşün olacağını tahmin eden Subran, şirketler açısından yabancı para cinsinden borçlanmada maliyetlerin artacağını ifade ediyor. Subran, yerel para birimi cinsinden borçlanmalarda maliyetlerin yükselmemesi için, Türkiye’de de faizlerin mevcut seviyelerde kalması gerektiğine dikkat çekiyor.

Alacak sigortası 2015 yılında da hızlı büyüyecek

Euler Hermes CEO’su Özlem Özüner de toplantıda yaptığı konuşmada, alacak sigortasının, Türkiye’de hızlı büyümeyi sürdürdüğüne dikkat çekti. 2014’te hayat dışı sektör yüzde 10 büyürken, alacak sigortası ise yüzde 35-40’larda büyüme kaydettiğini ifade den Özüner, ekonomideki dalgalanmaların alacak sigortasının önemini artırdığını vurguladı. Şirketlerin de vadeli çek kullanmak yerine yavaş yavaş alacak sigortası yaptırmayı tercih ettiğini belirten Özüner’e göre alacak sigortasında 2015’te de yüzde 35’ler seviyesinde büyüme beklenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER