16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

Zorunlu Trafik Sigortası fiyat karşılaştırmasında Avrupa’daki en uygun ülke Türkiye

Generali - Petar Dobric- Genel Mudur YardimcisiDünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Generali, Avrupa’da ve Türkiye’de Zorunlu Trafik sigortasına ödenen rakamları araştırdı. Araştırmanın sonuçları, Avrupa’da zorunlu trafik sigortası için sürücülerin cebinden Türkiye’ye oranla dört kat daha fazla para çıktığını ortaya koyuyor. Söz konusu farklılığın temelinde birçok farklı parametrenin olabileceğini ileten Generali, tüm ülkelerde iyi sürücüye iyi fiyat vermenin de önemine de vurgu yapıyor.

Dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Generali, Avrupa’da ve Türkiye’deki zorunlu trafik sigortasına ödenen rakamları araştırdı. Generali böylece değişik parametrelere dayalı olarak fiyatlandırmanın ülkeler bazında ne kadar fark edebileceğini ortaya koydu. Araştırmanın sonuçları, Avrupa’daki araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortası için Türkiye’deki araç sahiplerine göre çok daha farklı rakamlar ödediğini gösteriyor. Avrupa’nın çeşitli ülkelerini kapsayan araştırmada Türkiye, yıllık ortalama 89 Euro ile zorunlu trafik sigortasına ödenen miktarda son sırada yer alıyor. Listenin ilk sırasında ise yıllık ortalama 438 Euro ile İsviçre ve 431 Euro ile İtalya yer alıyor. İsviçre aynı zamanda GSYİH oranlarında bakıldığında geçtiğimiz yıllarda dördüncü sırada yer almıştı. İtalya ve İsviçre’yi sırasıyla 258 Euro’yla Avusturya ve 214 Euro’yla Almanya takip ediyor.

Doğu Avrupa ülkelerinde ise, zorunlu trafik sigortasının Batı Avrupa’ya kıyasla daha düşük olduğu göze çarpıyor. Bu ülkeler arasında Slovenya 212 Euro’yla ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla 196 Euro’yla Hırvatistan, 136 Euro’yla Slovakya, 126 Euro’la Çek Cumhuriyeti ve ortalama 103 Euro’yla Polonya takip ediyor.

Sigorta devi Generali, araştırmasıyla ulaştığı bilgiler dahilinde güvenli sürüşün önemine de dikkat çekiyor. Avrupa ülkelerinde kaza oranı düşük olan sürücüler yıl içinde poliçelerini yenilerken, kaza yapmış sürücülere oranla çok daha az prim ödüyor. Konuyla ilgili olarak Generali Stratejik Planlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Petar Dobric şu açıklamada bulundu:

’Generali Sigorta olarak tüm sürücüleri güvenli sürüş konusunda çok daha hassas olmaya davet ediyoruz. Bu konu, kaza oranlarının en aza indirilmesi, can ve mal kaybının yaşanmaması adına çok büyük önem teşkil ediyor. Ayrıca, yıl boyunca herhangi bir kazaya karışmamış sürücüler kaza yapanlara oranla çok daha düşük primler ödeyerek zorunlu trafik sigortası poliçelerini yenileme imkanına sahip oluyor.Söz konusu değerlendirmeyi yaparken kuşkusuz aynı zamanda GSYİH oranlarını da unutmamak gerekiyor.’’

Generali’nin Türkiye’de de uygulamaya koyduğu sistem ile olabilecek en iyi fiyatları verilerek, iyi ve güvenli sürücüler ödüllendiriliyor. Yeni fiyatlandırma birçok farklı parametrenin yanısıra müşterinin hasar geçmişine göre de biçimleniyor. Generali, fiyat tespitinde müşterilerin risk hesaplamasını tüm detaylarıyla dikkate alıyor. Neticede iyi sürücüler her zaman uygun  fiyatlar ödüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER