25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Zorunlu Afet Sigortası ile eşyalar da güvende olacak

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından geçen ay yapılan bir düzenleme ile Zorunlu Deprem Sigortası’nın (ZDS) yerini Zorunlu Afet Sigortası’na (ZAS) bırakacağını hatırlatan Steel Sigorta ve Brokerlık CEO’su Abdullah Özcan, “Yeni düzenlemeyle hem depremi hem de seli teminat altına alacak ZAS’ın kapsamına konuttaki eşyaların da dahil olacak. Bu sayede sigortalı ek olarak konut paket sigortası alma maliyetinden kurtulacak” dedi.

Deprem gibi sel hasarlarının da ekonomi üzerindeki baskısını hafifletmek amacıyla SEDDK’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı bütüncül afet sigortası projesinde sona yaklaşıldı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Steel Sigorta ve Brokerlık CEO’su Abdullah Özcan, öngörülen değişikliklerle birlikte Zorunlu Deprem Sigortası’nın yerini Zorunlu Afet Sigortası’na bırakacağını söyleyerek sistemin sigortalılar için çok daha avantajlı hale getirildiğine dikkat çekti.

Sigortalı ek maliyetten kurtulacak

DASK’ın hem depremi hem de seli teminat altına alacağını belirten Özcan, “Düzenlemeyle birlikte ZAS’ın teminat kapsamına, konuttaki eşyalar da dahil olacak. ZDS’de sadece konut sigortalandığı için sigortalılar eşyalarını sigorta korumasına almak için de ayrıca konut paket poliçesi satın almak durumunda kalıyorlardı. Bu da sigortalıya ek bir maliyet getiriyordu. Yalnız burada ufak bir detay var, sigortalanan konutta eşyanın da sigorta kapsamında olması için kiracılık şartı aranacak. Bir diğer önemli nokta, Zorunlu Deprem Sigortası olmayan konuta konut paket poliçesi kapsamında deprem teminatı verilmeyecek. Böylelikle sigorta şirketi, DASK sigorta bedelinin üzerindeki hasardan sorumlu olacak” dedi.

Teminatlar yükselecek

Özcan, SEDDK’nın yeni şartlara göre yayınladığı örnek tabloya da değindi. Konut sigorta bedeli 1 milyon 200 bin lira ve DASK teminat tutarı 300 bin lira olan birinci derece deprem bölgesindeki bir konutun sigorta bedelinin 900 bin lira olacağını aktaran Özcan, “Bunun için sigortalı 1.692 lira prim ödeyecek. Yeni düzenlemeyle teminatlar da yükselecek. Şu anda DASK’ın birim metrekare bedeli 3 bin 16 lira. DASK 100 metrekarelik bir konut için ortalama 301 bin 600 lira teminat veriyor. En yüksek teminat tutarı ise 640 bin lira. Yeni düzenlemeyle 100 metrekarelik bir konut için DASK’ın ödeyeceği tutar 603 bin lira olacak. En yüksek teminat tutarı ise 1 milyon 280 bin lira olarak güncellenecek. Diğer taraftan DASK poliçesi de enflasyona endeksli olacak. TÜFE’ye göre her ay belirlenen enflasyon oranında sigortalı konutun bedeli de artmış olacak. Ancak bu artış prime yansımayacak, sigortalı ZAS’ı yaptırırken bir kere ödeyecek. Poliçe yenilemelerinde güncel tutardan ödeme yapacak. DASK poliçesi enflasyona endeksli olacağı için de zeyilname sorunu yaşanmayacak. Kahramanmaraş depreminde sigorta şirketleri ile sigortalılar arasındaki en büyük sorunlar da burada yaşandı. Zeyilname yaptıranlar hasarlarını artan teminatlar üzerinden alırken yaptırmayanlar eski tutarlar üzerinden yani daha düşük ödeme aldılar” açıklamalarında bulundu.

Hasarın belli bir tutarı sigortalı tarafından ödenebilecek

Yeni sistem kapsamında sigorta şirketlerinin konutlara yapılan deprem sigortasında yüzde 2 oranında muafiyet uygulayabileceklerini de söyleyen Özcan “Yani oluşabilecek hasarın belli bir tutarını sigortalı üstlenebilecek. Muafiyet yüzdesi artıkça sigorta şirketleri de primde indirim yapacak. Örneğin, sigortalı yüzde 10 muafiyet isterse sigorta şirketi fiyatta yüzde 35’lere varan bir indirim uygulayacak. Bu nedenle küçük hasarların belli bir tutarını sigortalı üstlenirse daha az prim ödeme şansına sahip olacak” diye konuştu.

İş yerleri için sigorta bedeli artırıldı

Özcan, düzenlemeler sonucu iş yerleri ve sanayi kesimine yönelik deprem sigortası şartlarında da önemli değişiklikler yapıldığını kaydederek “İş yerleri için 400 bin lira olan sigorta bedeli limiti 1 Ağustos’tan itibaren 2 milyar liraya yükseldi” dedi.

Deprem sonrası artan poliçe yaptırma hızı yavaşladı

Kahramanmaraş depremlerinin öncesinde Türkiye genelindeki 20 milyon konuttan 11 milyonunun zorunlu deprem sigortası bulunduğunu, bugün ise 11,7 milyon konutun sigortalanmış olduğunu dile getiren Özcan, “Sigortalılık oranının en fazla Doğu Anadolu’da arttığını görüyoruz. Doğu Anadolu’da 868 bin konuttan 442 bini sigortalıyken bugün sigortalı konut sayısı 498 bine yükselmiş durumda. Ancak son aylarda poliçe satışında azalma var. Deprem sonrası ilk üç ayda 1 milyon yeni poliçe yapıldı ancak sonrasında poliçe yaptırma hızı yavaşladı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER