20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Ziraat Bankası ve Türk Eximbank tan kredi işbirliği

semsiye_gokTürk Eximbank’ın yurtiçinde yerleşik bankaların yurtdışında faaliyet gösteren şube, iştirak banka ve muhabir bankaları aracılığıyla da alıcı kredisi kullandırılmasını sağlamak üzere geliştirdiği program çerçevesinde, Ziraat Bankası ile işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmayla, diğer yurtiçi bankalarla da programın yaygınlaştırılması hedefleniyor. Ziraat Bankası, Ziraat Bankası ve Türk Eximbank arasında yapılan kredi işbirliği hakkında yazılı açıklamada bulundu. Program kapsamında, Türk Eximbank ile Ziraat Bankası arasında bir işbirliği anlaşması imzalandığına dikkat çekilen açıklamada diğer yurtiçi bankalarla da programın yaygınlaştırılmasının hedeflendiği bildirildi. Ziraat Bankası’nın, Almanya, Bosna Hersek, Rusya,Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Azerbaycan’daki iştirak bankaları, ABD, İngiltere, Bulgaristan, Gürcistan, Irak, KKTC, Yunanistan, Suudi Arabistan gibi ülkelerdeki şubeleri ve dünya genelinde geniş muhabir banka ağı ile reel sektöre finansal çözümler sunduğuna işaret edilen açıklamada, “Bu işbirliği anlaşması ile Ziraat Bankası’nın söz konusu ülkelerdeki bilgi birikimi ve deneyiminin, Türk Eximbank’ın uygun maliyetli kredi desteği ile birleştirilerek Türk ihraç ürünlerinin yeni pazarlara açılması ve mevcut pazarlardaki payının arttırılması amaçlanmaktadır. Bu şekilde, Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar, Afrika ve Eski Doğu Bloğu ülkelerinde faaliyet gösteren yurtiçi bankaların yurtdışı şube, iştirak ve muhabir banka müşterilerine, Türk firmalarından Türk menşeli mal ithal etmeleri karşılığında, ABD Doları ve Euro cinsinden uygun maliyetli Türk Eximbank kaynaklı kredi kullandırımı imkanı sağlanacaktır” denildi.

Yüzde yüze kadar finansman olanağı

Program kapsamında, Türkiye’den ihraç edilmesi taahhüt edilen Türk menşeli malların ihracat bedelinin yüzde 100′üne kadar finansman sağlanabileceğinin belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi: “Kredi kullandırımını takip eden 120 gün içerisinde ihracat işleminin gerçekleştirilmesi beklenecektir. Kredinin vadesi minimum 6 ay olacak, tüketim malları finansmanında azami 2 yıl, yatırım malları finansmanında ise azami 7 yıl vadeli kredi kullandırılabilecektir. Krediye uygulanacak faiz oranları, Türk Eximbank’ın yurtiçi banka riski alarak kullandırdığı benzer vadeli ihracat kredi faiz oranlarıyla uyumlu olacak ve piyasalardaki gelişmelere göre güncellenecektir.”

“Dış ticaretten aldığımız pay yüzde 6 seviyesine ulaştı”

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ana yönetim stratejileri arasında yurtdışı şube ve iştirak ağının Ziraat Bankası ile diğer yurtiçi iştiraklerle etkin bir sinerji oluşturacak şekilde müşteri odaklı, sürdürülebilir verimlilik içinde büyüme, değer katan değişim ve dengeli finansal yönetim esaslı stratejilerine uygun olarak dönüştürülmesinin yer aldığını bildirdi. Bu çerçevede, Türk Eximbank ile başlattıkları çalışmanın ihracat temelli büyüme gösteren Türkiye ekonomisine yurtdışı iştirak ve şubeler aracılığı ile destek vermesine katkı sağlayacağını belirten Aydın, şunları kaydetti:”Ziraat Bankası olarak mevcut geniş uluslararası ağımızla, ticari ilişkilerimizin yoğun olduğu ve bankacılık açısından potansiyel taşıyan yeni coğrafyalara ulaşmayı hedeflemekteyiz. Bankamız artan kredi hacmine paralel olarak dış ticaretten aldığı payı da istikrarlı bir şekilde artırmakta olup dış ticaretten aldığımız pay yaklaşık olarak yüzde 6 seviyesine ulaşmış bulunmaktadır. Yüksek hizmet kalitesi ve genişletmekte olduğumuz dış ticaret ürün yelpazemizle odaklandığımız dış ticaret alanındaki büyümemize bu işbirliğinin olumlu katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Hedef, kısa vadeli sigorta programlarını uzun vadeliye kaydırmak’

Konu hakkında açıklama yapan Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ise Türk Eximbank olarak son 3 yıl içinde büyük bir gelişim kaydederek, anılan dönemde ihracata olan desteklerini yaklaşık 3 katına çıkardıklarını bildirdi. Banka olarak Türkiye’nin ihracatının yüzde 20′sine destek verdiklerini belirten Kaplan, faaliyetlerini ağırlıklı olarak kısa vadeli kredi ve sigorta programları üzerinden yürütmekte olan Türk Eximbank’ın en önemli hedefinin söz konusu faaliyetlerini orta ve uzun vadeli alıcı kredileri ve sigorta programlarına doğru kaydırmak olduğunu kaydetti. Kaplan, şu değerlendirmelerde bulundu:”Bankamız ihracatçılarımızın ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak üzere programlarını yeniden yapılandırmakta ve yeni ürünler geliştirmektedir. Ziraat Bankası ile imzalamış olduğumuz bu işbirliği anlaşması ile Ziraat Bankası’nın geniş şube, iştirak banka ve muhabir ağını kullanarak ihracatçılarımızı yeni pazarlara sokmayı ve mevcut pazar paylarını arttırmayı hedefliyoruz. Söz konusu işbirliği bir başlangıç olacak ve yurtdışı şube, iştirak banka ve muhabir ağı yoğun olan diğer yurtiçi bankalarımızla da benzer işbirliklerine girilerek söz konusu desteği daha da yaygınlaştıracağız.” haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER