20 Mayıs 2024, Pazartesi
spot_img

Yeni dalga ekonomileri sigortacılara fırsatlar sunuyor

SedaHaciogluEY’nin yayınladığı “Değişim Dalgası: Hızlı Büyüyen Pazarlarda Sigortacılar İçin Değişim” başlıklı rapora göre, küresel sigorta primi hacmindeki büyümede Çin ana merkez olmaya devam edecek ve Meksika, Tayland, Kolombiya ile Endonezya gibi ülkeler de uzun dönemli ve kayda değer fırsatlar sunacak.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin hazırladığı rapora göre, büyümeye odaklanan küresel sigorta şirketleri, gelişmiş dünyanın birçok ekonomisinde sektör performansının zayıfladığı günümüz koşullarında, BRIC ülkelerinde (Brezilya, Rusya, Endonezya, Çin) ve hızlı büyüyen “yeni dalga” ekonomilerdeki fırsat arayışlarına odaklanacak ve bu gelişmeler sonucunda sigorta primi hacmindeki büyümede gözle görülebilir bir hız yaşanacak.

Hızlı büyüyen 21 ülkede sigorta sektörünün karşılaşabileceği potansiyel fırsat ve riskleri ortaya koyan rapor, 2020 yılına kadar ekonomik ve prim hacminde büyüme tahminleri, finansal istikrar, mevzuat değişiklikleri ve likidite riski gibi faktörlerin sektöre olan etkisini gözler önüne seriyor. Raporda yer alan analize göre, 2020 yılına kadar sigortacılar için büyüme potansiyeli ile risk profilinin en iyi dengelendiği ülkeler Çin, Meksika ve Tayland.

Türkiye sigortacılık konusunda riskler taşımaya devam ediyor

Türkiye sigortacılık piyasasının mevcut durumunu değerlendiren EY Türkiye Denetim Hizmetleri Bölümü Ortağı Seda Hacıoğlu, Türkiye’nin diğer hızlı büyüyen piyasalara göre daha yüksek bir fırsat seviyesi sağlasa da hala önemli riskler taşımaya devam ettiğini ve dış sermayeye bağımlılıktan ötürü ekonomik gerileme ihtimalinin de göz ardı edilemediğine dikkat çekti. Hacıoğlu, Türkiye’deki bazı branşlarda ulaşılan doygunluğun gelecekteki büyüme potansiyeli ile ilgili değerlendirilmesi gereken bir nokta olmaya devam ettiğini belirtti.

Gelişen piyasalar prim büyüklüğü ile dikkatleri çekiyor

Gelişmiş ekonomilerdeki ekonomik performansın zayıflığı göz önünde bulundurulduğunda, en önemli küresel büyüme fırsatlarının yeni pazarlarda olduğunu belirten Seda Hacıoğlu, bu pazarlarda yazılan primlerin toplam yazılan primlerin artışında önemli bir itici güç olduğunun altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti:

“2001 ve 2011 yılları arasında gelişen piyasalarda yazılan prim büyümesi yıllık ortalama yüzde 11 artarken gelişmiş piyasalardaki büyüme yüzde 1,3 ile sınırlı kaldı. Sonuç olarak da gelişen piyasalarda yazılan primlerin küresel sigorta piyasasındaki payı hayat dışı için yüzde 5’ten yüzde 14’e, hayat içinse yüzde 7’den yüzde 16’ya yükseldi.  Her ne kadar BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) daha yavaş büyüme sürecine girmiş olsa da, hızlı büyüyen piyasaların yazılan prim büyümesinde önemli bir katkı teşkil etmeye devam etmesi bekleniyor.”

Brezilya ve Hindistan’da büyümenin son zamanlarda hız kaybetmesine rağmen, iç pazarın büyüklüğü nedeniyle en büyük fırsatları hâlâ bu ülkelerin sunduğuna işaret edilen raporda, sigorta primi artış tahminlerinde Hindistan, Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor. Hindistan’daki yasal ortamın yabancı yatırımcılar açısından büyük zorluklara yol açtığına vurgu yapan rapor, bu ülkedeki cari açığın büyüklüğü ve yabancıların portföy yatırımlarına bağımlılığının likidite risklerini arttırdığına dikkat çekiyor.

Raporda, iç pazar büyüklüğü açısından, Çin ve Hindistan’dan sonra üçüncü sırada yer alan Brezilya, yürürlüğe giren liberalizasyon programı ertesinde yabancı sigortacıların BRIC ülkeleri arasında en kolay girebildikleri ülke olarak gösteriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER