25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Yapı Kredi, kredi kartı uygulamalarını “Oracle Exadata” platformuna taşıdı

oracleYapı Kredi, kredi kartları uygulamalarında Oracle Danışmanlık Hizmetleri ve İş Ortağı Smartsoft desteği ile açık sisteme geçişi tamamladı.

Özel bankalar arasında 10 milyona yakın aktif kart sahibi olan Yapı Kredi, kredi kartı uygulamalarını anabilgisayar (mainframe) ortamından açık sistemler platformuna geçirmek için büyük bir değişim projesi gerçekleştirdi. Yapı Kredi’nin farklılaşan iş talepleri nedeniyle 15 senelik kredi kartları uygulamalarını yenilemek için başlatılan bu proje için fazlı geçiş yapılarak veri tabanı dâhil tüm bileşenler “IBM mainframe”den “Oracle Exadata” platformuna sıfır kesinti süresiyle aktarıldı.

Sıfır aksama süresiyle Ocak 2014’de tamamlan bu kritik geçişin ilk aşamasının banka çalışanına ait kredi kartları ile Nisan 2013’de gerçekleştirildiğini belirten Yapı Kredi Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, “Yapı Kredi bu proje için Oracle ile birlikte çalıştı. Oracle Exadata’ya geçtiğimiz için son derece memnunuz. Geçiş fazlarının başarılı olması ile yaklaşık 30 milyon kredi kartı bilgisi dokuz ayda “Oracle Exadata” platformuna taşınmış oldu. Ocak 2014 itibarıyla Yapı Kredi’nin 9.8 milyon aktif kredi kartı “Oracle Exadata” üzerinde çalışıyor. Birlikte tasarlanmış teknolojinin avantajını görüyoruz” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER