24 Mayıs 2024, Cuma
spot_img

Çin, en iyi uluslararası nakliyat sigortasını sağlamayı hedefliyor

shippingÇin, deniz nakliyat sigortalarını uluslararası alanda işlevselleştirmek için yeni adımlar atıyor. Bu bağlamda Çin’de deniz nakliyat sigortası ürünü satın almak isteyenler, uluslararası standartlarla kısa sürede sigortalanacak.

Çin Sigorta Düzenleme Komisyonu tarafından Pazartesi günü açıklanan yeni kanunlar, deniz nakliyat sigortaları konusunda uluslararası uygulamalar sağlamak için sigorta koşullarını ve şartlarını standartlaştırmayı hedefliyor. En iyi uluslararası deniz sigorta uygulamalarını sağlamayı hedefleyen Komisyon açıklamasında, şirketlerin herhangi bir yeni deniz nakliyat sigortası ürünü için Sigorta Düzenleme Komisyonu yerine Şanghay Deniz Nakliyat Sigortaları Enstitüsü’ne başvurabileceklerini söylüyor. Bu sayede Çin’de, bir sigorta şirketi yerine, bir enstitü kayıtlı olarak yeni ürünler sağlayabilecek. Şanghay Deniz Nakliyat Sigortaları Enstitüsü, sigorta ve nakliyat şirketleri ortaklığı ile birlikte 31 üye ile Aralık ayında kurulmuştu.

PICC Property and Causalty Company Müdür’ü Zu Zhoujun, uluslarası ticari konularda kolaylık sağlayacağını düşündüğü bu yeni değişimle ilgili görüşlerini şu şekilde açıkladı: “Yabancı ülkelerle çok fazla uluslararası ticari işimiz var. Bu sebeple, istihdam konusunda bile uluslararası sözleşme şartlarını kullanmamız gerekiyor, ayrıca bir de fazlasıyla zaman kaybına yol açan ulusal onay alma zorunluluğumuz oluyor. Sigortalı olabilmek için enstitüden onay almak bizim işimizi çok kolaylaştıracak.” Normal şartlarda yeni bir sigorta ürünü satın almanın iki ya da üç aylık bir sürece tekabül ettiğini belirten Zu, enstitü ile bu sürenin çok kısa hale geldiğini belirtti.

Her Çinli şirketin kendine özel standartları olduğunu belirten Şanghay Deniz Nakliyat Sigortaları Enstitüsü Genel Sekreteri Xu Feng, kendilerinin uluslararası olarak, Birleşik Devletler, Norveç ve Britanya gibi ülkelerin standartlarına sahip olduklarını belirtti. “Fakat artık uluslararası pazarın taleplerine kayıtsız kalamazsınız” diyen Feng, “Yani eğer yerel şirketlerimiz sigorta ürünleri konusunda bir standart getirilmesi için birlikte çalışabilirlerse, sigorta standartlarının Çin versiyonu dünyada büyük bir alanı işgal ederek ülkenin uluslararası ticaretine hacim katacaktır” şeklinde konuştu. Xu, yeni düzenlemeler ile ilgili detaylı planların bu yılsonuna kadar açıklanacağını da duyururken, bunların Serbest Ticaret Bölgesi’nde ticaret için daha fazla deniz nakliyat sigortası ürünün çıkarılması teşvik unsuru oluşturacağını da belirtti.

ENGLISH.CNTV.CN (Zhang Tao)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER