15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

Vatandaş, emeklilik ürününü de artık telefonla satın alıyor

sigortaBireysel emeklilik şirketleri katılımcı sayısını artırmak için emeklilik ürünlerini artık telefon vasıtasıyla da satmaya başladı. Bazı şirketler ise satışı başlatmak için “uzaktan satış”la ilgili genelgeyi beklerken, Hazine, “Genelge yok. Hazine’ye gönderilen planların onaylanması yeterli” diyor.Türkiye’de geçen ay 10. yılını geride bırakan ve yıl başından itibaren yüzde 25 devlet katkısı uygulamasının başladığı Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hızla büyümeyi sürdürüyor. Sistemde toplam katılımcı sayısı 4 milyona yaklaşırken, toplam fon büyüklüğü ise yaklaşık 25 milyar TL’ye ulaştı. Sistemde yer alan bireysel emeklilik şirketleri, katılımcı sayılarını artırmak ve mevcut pastadan daha fazla pay almak için yoğun çaba sarf ediyor. Emeklilik şirketleri, farklı kesimlerden daha fazla katılımcıya ulaşmak için artık “uzaktan (mesafeli) satış” kanalını da devreye soktu. Söz konusu kanal da telefon ya da internet gibi vasıtalarla emeklilik ürünlerinin satışını içeriyor. Bir başka deyişle, bireysel emeklilik artık vatandaşlara bir tık ya da bir telefon kadar yakın. Bazı bireysel emeklilik şirketleri emeklilik ürünlerini, telefonla satmaya başlarken, bazıları ise telefon ya da internet yolu ile satışı başlatmak için “uzaktan satış”la ilgili genegeyi bekliyor.

Genelge yayımlanmayacak
Emeklilik ürünlerinin uzaktan satışı ile ilgili olarak mevzuat yönünden bir sorun olmadığını belirten Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ise “Genelge yayımlanmayacak. Emeklilik şirketleri emeklilik planlarını Hazine Müsteşarlığı’na gönderecek ve mesafeli satışa konu olacağını belirtecek. Hazine de buna onay verecek ya da vermeyecek. İşveren Grup Emeklilik planları dışındaki tüm planlar da uzaktan satışa konu” diyor.

BES’te telefonla satış uygulaması başlamasına karşın, mevcut uygulama telefonla satılan sözgelimi, hayat, işsizlik, konut paket, acil sağlık vb. sigortalardan farklı. BES’teki uygulama da bireysel emeklilik yaptırmak isteyen bir birey ilgili şirketin çağrı merkezini (call center) arıyor ya da şirketin internet sitesine girip, kişisel bilgilerini bildiriyor. Daha sonra da bu kişilere telefonla ulaşılarak ürün satışı gerçekleştiriliyor.

Bilgilerini SİGORTALI Dergisi ile paylaşan emeklilik şirketleri arasında emeklilik ürünlerinin telefonla satışına birkaç şirket başladı. Bu şirketler, Asya Emeklilik, Garanti Emeklilik, Anadolu Hayat Emeklilik ve AvivaSA Emeklilik ve Hayat olarak sayılabilir. Bu şirketler arasında Anadolu Hayat Emeklilik’te söz konusu uygulama, henüz pilot aşamasında. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu’nun verdiği bilgilere göre, bu uygulama kapsamındaki emeklilik planları mesafeli satışa uygun olarak tasarlanıyor ve teklif aşamasında katılımcılara “standart fon” seçeneği sunuluyor. Standart fon olarak tanımlanan fon portföyünün asgari yüzde altmışı, TL cinsinden kamu borçlanma araçlarında, gelir ortaklığı senetlerinde veya kira sertifikalarında yatırıma yönlendiriliyor.

Asya Emeklilik elini çabuk tuttu
BES’e yeni katılan şirketlerden Asya Emeklilik, uzaktan satış konusunda elini çabuk tutarak, BES ürünlerinin telefonla satışına 2 Ocak 2013 itibariyle başladı. Asya Emeklilik yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Genel Müdürlük Çağrı Merkezi kanalıyla, telefonla “Net Plan”ın satışı yapılıyor. Çağrı Merkezi’ni arayıp bireysel emeklilik yaptırmak için talepte bulunan bireylere bu kanalla satış yapılıyor. Söz konusu plan da diğer bireysel planlardaki gibi Katılım Standart EYF, Muhafazakar Katılım Esnek EYF, Büyüme Amaçlı Katılım Esnek EYF, Altın Katılım EYF, Büyüme Amaçlı Katılım Hisse EYF emeklilik fonlarına yatırım yapıyor. Şirket, 2 Ocak-20 Ekim tarihleri arasında 530 adet Net Plan satışı gerçekleştirmiş. Garanti Emeklilik ise “e-meklilik” planını telefon aracılığıyla müşterilerine sunuyor. Söz konusu planı almak isteyen bireyler, Garanti Emeklilik’in internet sitesine giriş yaparak, kişisel bilgilerini bırakıyor. Daha sonra Garanti Emeklilik Çağrı Merkezi’nden ilgili kişiler aranarak e-meklilik planının satışı gerçekleştiriliyor. Söz konusu plan, Likit-Karma EYF, Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF, Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçlanma Araçları (Eurobond) EYF, Büyüme Amaçlı Hisse Senedi EYF, Gelir Amaçlı Uluslararası Borçlanma Araçları EYF, Esnek EYF, Gelir Amaçlı Esnek EYF, Esnek Alternatif EYF, Gelir Amaçlı Devlet İç Borçlanma Araçları EYF, Hisse Senedi EYF, Esnek (TL) EYF, Kamu ve Özel Sektör Borçlanma Araçları EYF, Altın EYF, Katkı EYF ve Alternatif Katkı EYF’ye yatırım yapıyor.

AvivaSA’dan hızlı emeklilik
AvivaSA da Akbank çağrı merkezi aracılığıyla Akbank müşterilerine “Hızlı Emeklilik” planını sunmaya başladı. Söz konusu ürün, Gelir Amaçlı Kamu Borçlanma Araçları EYF, Büyüme Amaçlı Esnek EYF, Standart EYF ve Altın EYF’ye yatırım yapıyor. Cigna Finans Emeklilik de emeklilik ürünlerinin telefonla satışı konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Katkı payına göre toplam dağıtım kanallarıyla ilgili 2013 verileri henüz elimizde yok. Ancak, uzaktan satışı da içeren diğer kanalların payının yaklaşık yüzde 2 seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Uzaktan satışa mevzuat yönünden engel yok
Emeklilik şirketlerinin telefon ya da internet vasıtasıyla emeklilik planlarını satmalarına mevzuat yönünden bir engel yok. Söz konusu şirketlerin uzaktan satışı, Hazine Müsteşarlığı’nın, 9 Kasım 2012 tarihli, 28462 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, ‘Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik’in “Mesafeli satış yoluyla sözleşme düzenlenmesi” başlıklı, 6. Maddesi’nde yer alıyor. Uzaktan satış konusunda mevzuatın netleşmesini bekleyen bazı emeklilik şirketleri, ilgili Yönetmeliğin 6. maddesinin 3. bendine atıfta bulunuyor. Burada da aynen, “Müsteşarlıkça uygun görülmeyen emeklilik planları ve fonlar mesafeli satışa konu edilemez” deniyor. İşte bazı emeklilik şirketleri uzaktan satışı başlatmak için uzaktan satışa uygun olup olmayan emeklilik planları ya da fonlarının yer aldığı Hazine Müsteşarlığı’nça yayımlanacak Genelge’yi bekliyor.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu:
Mesafeli satış uygulamamız pilot aşamasında
Şirket olarak, mesafeli satış uygulamasına başladıklarını belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, şunları söylüyor: “Ancak, söz konusu uygulama, mevzuat ile ilgili bazı belirsizlikler nedeniyle, henüz pilot aşamasında. Bu uygulama kapsamındaki emeklilik planları mesafeli satışa uygun olarak tasarlanmakta ve teklif aşamasında katılımcılara standart fon seçeneği sunulmaktadır.Önümüzdeki dönemde de hem şirketimizin hem de özellikle İş Bankası’nın internet, call center ve mobil teknoloji hizmetleri altyapısını bireysel emeklilik ürünlerimizin hem tanıtım hem de satış aşamalarında efektif olarak kullanmaya devam edeceğiz.”

Garanti Emeklilik Genel Müdür Yrd. Çemşit Türker:
Uzaktan satış sektörün büyümesini hızlandıracak
Garanti Emeklilik merkezi satış ekibinin, “e-meklilik” planını telefon aracılığıyla müşterilere sunduğunu ifade eden Garanti Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Çemşit Türker, şunları söylüyor: “Uzaktan satış kanalımızda da çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz. Bu kanala özel etkinleştirme kampanyaları düzenliyoruz. Bizim e-meklilik planımız, Ocak 2013 itibarıyla satışa sunuldu ve mevcutta yaklaşık 6 bin sözleşmemiz bulunuyor; fon büyüklüğümüz de 4 milyonu aşmış durumda. Uzaktan satışın toplam satışların içindeki oranının ilk yılından yüzde 3 seviyelerinde olması uzun vadede uzaktan satışa olan ilginin çok daha artacağı konusunda ümit verici.”

BNP Paribas Cardif Türkiye CEO’su Cemal Kişmir:
Uzaktan satışta alt yapı çalışmalarını başlattık
BNP Paribas Cardif Türkiye CEO’su Cemal Kişmir, BNP Paribas Cardif Emeklilik olarak hali hazırda telefon ile aldıkları referansları satış ekiplerine yönlendirdiklerini belirtiyor. “Çağrı merkezinden direkt satış yapılabilmesi için altyapı çalışmalarını başlattıklarını ifade eden Kişmir, “Beklediğimiz düzenlemelerin hayata geçmesinin ardından bu kanal vasıtasıyla da katılımcılarımızı BES’e dahil edebiliyor olacağız. BNP Paribas Cardif Emeklilik olarak bu kanallar vasıtasıyla da ürünlerimizi katılımcılarımıza ulaştırmayı hedefliyoruz” diyor. ALP SÜER / SİGORTALI

Telefonla satışı yapılan emeklilik planları
Şirket                                        Emeklilik planı

Asya Emeklilik                         Net Plan

Anadolu Hayat Emeklilik    Standart Fon

AvivaSA                                     Hızlı Emeklilik

Garanti Emeklilik                   e-meklilik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER