19 Temmuz 2024, Cuma
spot_img

Üzüm bağları için sigorta zamanı başladı

tarsimTARSİM Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım, üzüm bağları için sigorta zamanının başladığını bildirdi. Değişen iklim şartları ve doğal afetler sebebiyle tarım sigortalarının artık ciddi bir ihtiyaç haline geldiğini vurgulayan Yıldırım, 2014 yılı poliçe tanzimlerinin başladığını belirterek üreticiyi vakit kaybetmeden sigorta yaptırmaya davet etti.
Sigorta yaptırmak kolay bir süreç

Üreticilerin üzüm ürünü için son poliçe kabul tarihi olan 28 Şubat 2014′e kadar beklememesi gerektiğini ifade eden Yıldırım, sigorta yaptırmanın son derece kolay bir süreç olduğunu söyledi. Üreticilerin sezon boyunca don, dolu, fırtına, sel ve su baskını gibi doğal risklerden ne denli olumsuz etkilendiklerinin ortada olduğunu aktaran Yıldırım, “Yapılması gereken, Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine başvurulması, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olunup ya da kayıtlar güncellenip ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta yaptırılması” dedi.

2013 yılında Manisalı üreticiye 90 milyon lira ödeme yapıldı

Yıldırım, sistemin başlangıcından itibaren düzenlenen 3,4 milyon poliçe karşılığında üreticilerden 927 milyon lira prim toplanarak, buna karşılık hasar gören 500 bin civarında poliçe sahibine yaklaşık 1,2 milyar lira tazminat ödendiğini kaydetti. Yıldırım, “Yurt genelinde olduğu gibi Manisa Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Uşak, Denizli ve Aydın illerinde de son derece başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Üreticiler tarım sigortalarını her geçen yıl daha fazla benimsemiş, sistem de her geçen yıl istikrarlı büyüyerek üreticiye çok daha iyi fırsatlar, ödeme koşulları ve geniş teminatlar sunmaya devam etmiştir. Bitkisel Ürün Sigortaları dolu paketinde üreticinin ödeyeceği primin yarısı, ek olarak alınan don teminatı priminin ise üçte ikisi devlet tarafından karşılanmakta ve çeşitli indirim fırsatları sunulmaktadır. Geçtiğimiz yıl Manisa’da üreticilere 90 milyon liranın üzerinde ödeme yapılmıştır. Sistemdeki istikrarlı gelişimin, yoğun eğitim faaliyetleri ve tanıtım çalışmalarıyla 2014 yılında da devam edeceğine inancımız tamdır” şeklinde konuştu. haberaktuel.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER