23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Üç çocuklu annelere erken emeklilik müjdesi

semsiyeMaliye’den üç çocuk için verilmesi planlanan teşvike yeni formül geldi. Nakit yerine gelir vergisi desteği verilirken çalışan anneler altı yıl erken emekli olabilecek. Hükümetin üzerinde çalıştığı çocuk teşvik paketinde yeni düzenlemeler yapıldı. Buna göre, 3 çocuk yapan annelere 6 yıl borçlanma hakkı tanınacak. “Nakit” destek talebinin devlete ağır yük getireceği gerekçesiyle, vergi teşvikinde karar kılan Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, paketin yeni yıldan önce açıklanacağını belirtti.

Esnek çalışma imkanı

Paket, doğum yapan kadınlara birçok yönden destek oluyor. Avrupa’daki gibi çalışan anneler için yüzde 40 esnek çalışma sistemini getirilerek annelere, çocukları belli yaşa gelinceye kadar yarı zamanlı, esnek çalışma modelini tercih edebilme imkanı sunuluyor. Paketle birlikte, borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor. İşe başlama tarihinden önce doğmuş çocuklar için de çalışan kadınlar bu borçlanma hakkından yararlanabiliyorlar. Çalışma Bakanlığı, esnek çalışanların emeklilik hakkına erişebilme imkânlarının geliştirilmesi için çalışmalarını halen sürdürüyor. Esnek çalışma hakkından yararlanan herkes, eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili, günlük dinlenme süresi, kreş gibi haklardan yararlanma hakları güvence altına alınacak.

Doğum yapan kadınlara her türlü destek

Çocuk teşvik paketi ile birlikte, iş ve çalışma koşulları hamileliği riske atmayacak şekilde düzenlenecek. Hamile kadınlar ağır işlerde çalıştırılmayacak, periyodik kontroller konusunda her türlü kolaylık gösterilecek. Ayrıca, kamuda çalışan işçi, memur kadınlar muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak. Doğum iznine çıkan kadının primini devlet karşılayacak ve izindeki personel için kamuda geçici görevlendirme yapılacak. Sabah

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER