23 Nisan 2024, Salı
spot_img

TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi: Acenteler tek dağıtım kanalı kalana kadar mücadeleye devam

Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği (AFSAD) tarafından düzenlenen 3. Sigortacılık Zirvesi, sigorta sektörünü buluşturdu. Zirve’de konuşma yapan TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, acentelerin sektör için vazgeçilmez olduğunu belirterek, “Mücadelemiz, acenteler tek dağıtım kanalı olana kadar sürecek” dedi.

afsad afyon toplanti

Afyonkarahisar Sigorta Acenteleri Derneği’nin (AFSAD) düzenlediği ‘3. Sigortacılık Zirvesi’ NG Afyon Hotel’de geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Sektörün yakın ilgi gösterdiği zirveye Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Adem Uslu,  Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap, SAİK üyesi ve TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, TÜSAF çatısı altındaki acente dernek yöneticileri ve AFSAD Başkanı Bekir Özerdem katıldı.

Özerdem: Trafikte tarife dönemine dönüş acentelerin kurtuluşu olur

Afyonkarahisar 3. Sigortacılık Zirvesi’nde açılışı, AFSAD Başkanı Bekir Özerdem, “Sucuk, kaymak, soğuğu ve termali ile ülkemize başkentlik yapan Afyonkarahisar’da sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” sözleri ile yaptı. AFSAD’ın kuruluş ve faaliyetleri hakkında bilgiler aktaran Özerdem, 2009 yılında 28 üye ile kurulan AFSAD’ın bugün 114 üyeye ulaşmasını ‘ailemiz büyüyor’ şeklinde yorumladı. Özerdem, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Sektörümüzün ve acentelerimizin hak ettiği yere gelmesi için dernek olarak birçok faaliyette bulunduk. Karşılaştığımız  sorunlara çözüm önerileri de getirdiğimizin altını çizmek isterim. Trafik sigortalarında tarife dönemine dönüş, acenteler için tekrar bir ‘diriliş’ olacaktır.” Sektöre istihdam sağlamak için de üniversitelerle işbirliğini gerçekleştirdiklerini belirten Özerdem, “Acentelerin mesleği ile gurur duyacağı, el ele vereceği ve haklı isteklerinin karşılık bulacağı günleri özlemle bekliyoruz” dedi.

huseyin kasap afyon
Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı (SAİK) Hüseyin Kasap

Kölelik sözleşmelerini imzalamayın”

Afayonkarahisar Vali Yardımcısı Adem Uslu ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser’in gerek illerindeki sigortacılık faaliyetleri gerekse sigortanın önemine vurgu yapan konuşmalarından sonra söz alan Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı (SAİK) Hüseyin Kasap, göreve geldiklerinden bu yana yaptıklarını özetleyerek sözlerine başladı.

SAİK’in hedeflerinin geçtiğimiz aylarda yapılan çalıştayda belirlendiğine dikkat çeken Kasap, “2015 yılı sonunda ise yaptıklarımızı masaya yatıracağımız gibi yapamadıklarımızın da hesabını vereceğimizi şimdiden taahhüt ederim” dedi. “Acentelerin yaşadıkları sorunların başında sözleşmeler geliyor” diyen Kasap, yapılan protokolü ‘kölelik sözleşmesi’ olarak adlandırdı. Kasap, ülkemizde faaliyet gösteren yabancı dev sigorta şirketlerinin kendi ülkelerinde, kendi aracılarına uyguladıkları sözleşme haklarını aynen Türkiye’deki acentelere de uygulamaları gerektiğinin altını çizdi. Bunu araştırmak için özel şirketler ile çalıştıkları gibi dünyadaki en büyük sigorta aracı derneği olan BIPAR ile işbirliği yaptıklarını belirten Kasap, bu araştırmanın mart ayında sonuçlandırılacağını belirtti. Bu arada Kasap, acentelerin sözleşme yapmak zorunda kaldıklarında sözleşmenin mevzuata uygun olup olmadığını Hazine’ye sormalarını önerdi. Oto servis, hasar tespiti ve acentenin bir çatı altında olmayacağını belirten Kasap, sözlerini şöyle sürdürdü “Hem hastane sahibi olacaksın hem o hastanede poliçe satacaksın hem de o sigortalıya sağlık hizmeti vereceksin, bu doğru değil. Bu konu da Destek Hizmetleri Yönetmeliği’nde düzeltilecektir.”

Şubeleşme konusuna da değinen Kasap, “Şube konusu da bir ihtiyaçtan doğmuştu. Fakat geçen süreçte acente meslektaşlarımız vahşi kapitalizm anlayışı ile piyasayı alt üst ettiler. Örnek olarak Şırnak’ta bir acente vardı. Birileri oraya gidip beş şube açtılar ve oradaki meslektaşımızı yok ettiler. Durum böyle olunca buna bir dur demek gerekiyordu, bu yapıldı. Sorumlusu olarak başka kimse görülmesin. SAİK Başkanı olarak bizzat takip ettim konuyu.  SAİK, sigorta şubelerine aracılık edenler sigortacı değilse bunların meslekten men edilmesi için Hazine’den yetki aldı. Ankara’da bir büfede fiks 36 TL’ye DASK poliçesi kesildiği tespit ettik. Bunu yapan büfe hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk ve acente hakkında da meslekten men etme cezası verdik. Cayma hakkı ve tapu dairelerine birer desk konularak sigorta acentelerinin sıra ile orada poliçe kesmeleri hakkında da çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Acenteler için tanıtım kampanyaları hazırlıyoruz”

Kasap sözlerini, TOBB bünyesi içerisinde hazırlıklarının yapıldığı tanıtım kampanyası hakkında bilgi vererek tamamladı. Kasap, bu kampanya için çalışmaların başladığını önümüzdeki ay ise medya satın almasının da gerçekleşeceğinin altını çizdi. Kasap, kampanyanın “Sigorta acenteden alınır” çerçevesinde gerçekleşeceğinin de ipuçlarını verdi.

Büyükçelebi: Çoklu acente gibi çalışan brokerler bizim en büyük rakibimiz

murat buyukcelebi afyon

SAİK üyesi ve TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi ise acentelerin en büyük sorununun haksız rekabet olduğunu belirterek sözlerine başladı. En önemli rakiplerinin ise diğer bilinenlerin aksine brokerler olduğuna vurgu yaptı. Büyükçelebi, “Brokerler artık birer çoklu acente gibi çalışmaya başladı. Bizim en büyük rakibimiz onlar olmaya başladı. Brokerler bireysel müşterilerin DASK, trafik poliçesi veya sağlık sigortaları ile uğraşmamalılar. Onu da bir müsaade ederlerse acenteler kessin. Brokerlere tavsiyemiz, kuruluş amaçlarına uygun olarak daha çok kurumsal işlere yönelmeleridir” dedi. Sigorta şirketleri acenteleri rakip olarak görmekten vazgeçmeli diyen Büyükçelebi, “Şirketler, acenteleri birer iş ortağı olarak görmeli. Böyle yaptıklarında daha büyük başarıları birlikte gerçekleştireceğimizi göreceklerdir” dedi. Büyükçelebi, “Biz promosyonun her türüne karşıyız. Sigortacılıkta promosyon olmamalı” şeklinde konuştu. “Biz rekabete karşı değiliz, yeter ki haksız olmamak kaydı ile” diyen Büyükçelebi, sözlerine şöyle devam etti: “Biz acenteler olarak sektörün koyduğu hedefleri, GSMH’daki payı artırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Daha çok kişiyi sigortalı yapacağız, daha çok kişiyi bilinçlendireceğiz. Sigorta acenteleri olarak amacımız, sigortalılık oranını artırmak. Bunu yaptığımızda sigorta pazarında acentelerin payı her geçen gün artacaktır. Bunu yapmamız için daha çok çalışmamız ve mücadele etmemiz gerekecektir. Dağıtım kanalları arasında yüzde 65 olan acente payının yüzde 90’lara çıkana kadar çalışacağız. Var olma mücadelemize pazarda tek sigorta acenteleri olana kadar devam edecektir.”

Acentelerin kurumsallaşmasının gerekliliğine dikkat çeken Büyükçelebi, “Gelirlerimizi artırmak için daha çok ve düzgün çalışmamız gerekir. Bütün sektör bizlere güvenmeli ve desteklemelidir. Türkiye’de sigortacılık gelişecekse bu acentelerin sayesinde olacaktır’ dedi. Kurumsallaşmak ve markalaşmanın önemine vurgu yapan Büyükçelebi, çağa ayak uydurmanın önemine de atıfta bulundu. BES ve hayat sigortalarına uzak durulmasını doğru bulmadığını dile getiren Çelebi, bu konuda farkındalık yaratmak için acenteler arasında çalışmalara başlanıldığını dile getirdi. Çelebi, “Burada bir portföy var. Biz bu topa girmezsek bizim yerimize bankalar ve brokerler yapacak” şeklinde konuştu.

Büyükçelebi, “İnternetten acente komisyonu düşürerek ucuz poliçe satan sigorta şirketlerinin bu uygulamalarına karşıyız. Sigorta şirketleri acenteleri ile bu tür fiyat rekabetine girmemelidir. Bunu yapan sigorta şirketlerine yönelik eylemlerimizi önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz” dedi. “İş paylaşımını bir ihtiyaç olarak görüyorduk” diyen Büyükçelebi,  “Uygulamada komisyonu alamama, portföyü kaptırma gibi sorunlarla karşılaşıldığına tanık oluyoruz. Acentelere bu yönteme ihtiyaç duymayacakları bir ortam için çalışmalara başladık. İşini doğru yapan, sigortalısına 7/24 hizmet veren biz acentelerin sektörde yıllarca vazgeçilemez olacağını herkes görecek” diyerek sözlerini noktaladı.

Genç: Bankaya ayrı acenteye farklı komisyon olmaz

ahmet genc afyon

Toplantıya katılan Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık eski Genel Müdürü ve yeni Hazine Müsteşar Yardımcısı Dr. Ahmet Genç sektöre ve acentelere veda konuşması yaptı. Artık acentelerle ilgili toplantılara Sigortacılık Genel Müdürlüğü bünyesindeki birim yöneticilerinin katılacağını belirten Genç, “Bizden bayrağı devralan, yıllarca birlikte çalıştığımız birikimli genç arkadaşlarımız sizlere yol arkadaşlığı edecek” dedi. Göreve geldiğinden bu yana yaptıklarının kronolijisini toplantıya katılanlarla paylaşan Genç, acentelerin sorularını da cevapladı. Acente ve banka arasındaki komisyon farklılıkları için de bir düzenleme yapıldığını belirten Genç, ‘Aktif azaltıcı önlemler’ kapsamında bir düzenleme yapılacağını belirtti. Zorunlu trafik sigortalarında eski tarife dönemine dönülmesinin mümkün olmayacağını belirten Genç, sigortalanmayan riskler ve riskli bölgelerde zorunlu sigortaları yapmaktan kaçınan sigorta şirketleri için çalışmalar yapıldığına vurgu yaptı. Genç, Hazine’nin bu yıl içerisinde önceliğinin BES’teki irat çalışmaları olduğuna dikkat çekerek bu yılsonuna kadar, BES’ten emekli olup toplu olarak birikimlerini alarak çıkanların sistemde kalmaları için düzenlemeye yoğunlaşıldığının bilgisini verdi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER