26 Mayıs 2024, Pazar
spot_img

Türkiye nin En Beğenilen Şirketleri belli oldu

buyutec“Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2013″ araştırması sonuçlandı. İlk üç sırayı Koç Holding, Turkcell ve Arçelik paylaştı. Capital Dergisi “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasının 14.’sünü aralık sayısında yayınladı. Yapılan açıklamada, GfK Türkiye tarafından hazırlanan, Adecco’nun ana sponsor, T-Systems’ın co-sponsor olduğu en beğenilenler zirvesinin 6 yıl aradan sonra ilk kez değiştiği bildirildi. Ağustos 2013 tarihinde başlayan araştırmanın saha çalışması ise 2 Eylül-5 Kasım 2013 tarihleri arasında yapıldı.Bu yılki “En Beğenilenler Ligi”nin ilk 3′ünde yer alan, Koç Holding, “bölgeye, ekonomiye iş gücü ve yatırımlarıyla sağladığı katkı” nedeniyle, Turkcell “bilgi ve teknoloji yatırımları”, Arçelik ise “güvenilir şirket olma” özelliğiyle ön plana çıktı. Türkiye’nin en beğenilen ilk 20 şirketi arasına girmek için “hizmet veya ürün kalitesi”, “kurumsal yönetim ilkelerine göre yönetilme” ve “güvenilir şirket olma” en önemli 3 kriter olarak kabul görülmeye devam etti. 1.502 üst yöneticinin katıldığı dev araştırmada Türkiye’nin En Beğenilen 20 şirketinin yanı sıra 42 sektörün en beğenilen ilk 3 şirketi de belirlendi.

“Türkiye’nin En beğenilen Şirketleri 2013″ listesinin zirvesinde, bu yıl 6 yıl aradan sonra yeniden Koç Holding yer aldı. En son 2006 yılında Tüpraş’ı satın aldıktan sonra zirveyi gören Koç Holding, 50′nci kuruluş yılında geçen yıla göre 4 basamak sıçrayarak 2013 yılının en beğenilen şirketi seçildi. Koç Holding geçen yıl listede 5. sırada yer almıştı.

Koç Holding’i ankete katılan 1.502 yönetici gözünde en beğenilen şirket yapan en önemli 3 özelliği ise bölgeye, ekonomiye iş gücü ve yatırımlarıyla katkısı, güvenilir şirket olması ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesi oldu.

Yöneticilerin beğendiği ikinci şirket Turkcell

2013 yılının en beğenilen “ikinci” şirketi olan Turkcell’in ankete katılan yöneticilere göre en beğenilen özelliği ise bilgi ve teknolojiye yaptığı yatırımlar olarak ön plana çıktı. Turkcell’i seçenler ayrıca şirketi iletişim ve sosyal medya yönetimi ile pazarlama ve satış stratejilerindeki gücü nedeniyle de beğendiklerini belirtti.

Arçelik üçüncü sırada

Açıklamada, listede bu yıl 3′üncü sırada yer alan Arçelik ise Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika olmak üzere 5 ayrı ülkede 14 üretim tesisiyle, 100′den fazla ülkede faaliyet göstererek sektöründe dünyanın önde gelen oyuncularından biri olarak ön planda olduğu belirtildi. Arçelik’in dünya çapındaki 25 bin çalışanının tam bir uyum içinde çalıştığı ve ankete göre Arçelik’in beğeni ligindeki başarısının da şirkete bağlı, çalışkan, yenilikçi, gayretli ve donanımlı insan kaynağından kaynaklandığı kaydedildi.

Türkiye’nin 2013 yılında beğenilen ilk 20 şirketi ise şu şekilde sıralandı:

1 KOÇ HOLDİNG

2 TURKCELL

3 ARÇELİK

4 COCA-COLA

5 GARANTİ BANKASI

6 UNILEVER

7 ECZACIBAŞI TOPLULUĞU

8 TÜRKİYE İŞ BANKASI

9 THY

10 SABANCI HOLDİNG

11 P&G

12 TÜPRAŞ

13 VODAFONE

14 BORUSAN HOLDİNG

15 ÜLKER

16 PEGASUS

17 MICROSOFT

18 OPET

19 TAV

20 BSH

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER