20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Katastrofik Risklere Karşı Dayanıklı Finansal Sistem Konferansı Azerbaycan’da gerçekleşti 

Katastrofik Risklere Karşı Dayanıklı Finansal Sistem Konferansı 22-23 Mayıs 2024 tarihlerinde Azerbaycan’da yapıldı. 2022 yılının sonunda Türk Reasürans A.Ş.’nin iştiraki olarak kurulan ve YTÜ Yıldız Teknopark bünyesinde faaliyetlerini sürdüren T-Rupt Teknoloji de, bu önemli konferansa misafir oldu.

Katastrofik Risklere Karşı Dayanıklı Finansal Sistem Konferansı 22-23 Mayıs 2024 tarihlerinde Azerbaycan’da yapıldı.T-Rupt Teknoloji de, Azerbaycan Merkez Bankası ve İcbari Sigortalar Bürosu tarafından düzenlenen bu önemli konferansta yer aldı. Azerbaycan’ın depremselliği, yapılarının depreme karşı dayanıklılığı, gerçekleşebilecek depremlere karşı Azerbaycan’ın uğrayacağı mali kaybın bilimsel tahmin yöntemleri ve buna karşı alınabilecek finansal önlemleri içeren konferansta, Türkiye ve Azerbaycan’dan deprem mühendisleri, yer bilimciler ve finans sektöründe tecrübeli yöneticiler önemli değerlendirmelerde bulundu. Konferans, başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere deprem kaynaklı mali risklere maruz bölge ülkelerindeki bilim ve finans çevrelerinin konu hakkındaki bilgilerini geliştirmeleri ve sorularına cevap bulmaları konusuna da büyük katkı sağlandı.

Azerbaycan Merkez Bankası Sigorta Denetim ve Düzenleme Dairelerinden sorumlu Genel Müdür Ziya Aliyev, “Son zamanlarda ülkemize yakın bölgelerde meydana gelen doğal afetler, özellikle kardeş ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan şiddetli depremin yol açtığı büyük çaplı hasarlar, zararı önleme politikalarının daha da güçlendirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizde konut ve sanayi tesislerinin yoğun gelişimi, yerleşim yerleri ve şantiyeler için deprem tehlikesi derecesinin güvenilir bir şekilde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu durum, acil durumlara ve bunların yol açabileceği hasarlara karşı ülkenin savunma kapasitesinin güçlendirilmesi açısından önemlidir. Bu alanda lider olan kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin deneyimini almak, bizler için çok kıymetlidir” diye konuştu.

Türk Reasürans Genel Müdürü Selva Eren, konuşmasında “Yürüttüğümüz en önemli çalışmalardan biri, Türk Reasürans bünyesinde geliştirmeye başladığımız ve daha sonra da Türk Reasürans’ın yüzde 100 iştiraki olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı’nda kurduğumuz ve katastrof modelleme alanlarında faaliyet gösteren şirketimiz T-Rupt Teknoloji’de ürünleştirdiğimiz katastrof modelleme platformumuz CATMOD’dur.  T-Rupt “Türkiye Deprem Modeli” olarak tabir ettiğimiz modeli ülkemizin depremselliğini ve yapı stokumuzun özelliklerini dikkate alarak geliştirmiştir. Bu model sayesinde 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri sonrası depremlerin “olay bazlı modelini” çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş ve 10 günlük bir süreçte DASK’ın Kahramanmaraş Depremleri sonucu hasar tutarını yüksek bir isabet yüzdesiyle tahmin etmiştir. Türkiye’nin insan ve teknoloji kapasitesini kullanarak geliştirdiğimiz katastrof modelleme platformu CATMOD’dan Azerbaycan’ın da istifade etmesini diliyoruz” ifadelerine yer verdi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER