22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

Trafik sigortasında oranlar değişti

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda tarife uygulamalarında azami prim artışlarına bağlı olarak prim/özsermaye katsayında artış yapıldı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) yayınladığı genelge ile trafik sigortası prim/özsermaye katsayısında değişikliğe gidildiğini duyurdu.

4 Ağustos 2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan genelgeye göre, sigorta şirketlerinin bir takvim yılı içinde ürettikleri Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası primleri toplamı bir önceki yıl sonu özsermayelerinin 5 katını geçemeyecek. Yıl içi şirket dışı kaynaklardan nakit sermaye artışı sağlanmış olması halinde ilgili şirket, nakit sermaye artış tutarının belirlenen katsayı ile çarpılması sonucu bulunan tutar kadar ilave limit hakkı elde edecek. Örneğin, cari yıl içinde şirket dışı kaynaklardan sağlanan 20 milyon TL’lik nakit sermaye artışı şirketin prim üretim limitini 100 milyon TL artıracak.

2020/8 sayılı Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Prim/Özsermaye Katsayısı Uygulamasına ve Azami Prim Artış Oranlarına İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge (2022/24)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER