18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

İlk defa TRAFİK SİGORTASI yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Araçların trafiğe çıkabilmesi için zorunlu tutulan ve trafikte meydana gelen herhangi bir kazada karşı tarafından hasarlarının karşılanmasını sağlayan geniş kapsamlı bir sigorta olan Trafik Sigortası’nı ilk kez yaptıranların dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Sigortam.net, blog sitesinde hazırladığı yazıyla adım adım dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. Gelin, “İlk defa trafik sigortası yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir? İlk kez trafik sigortası yaptıran kişilerin ödemesi gereken prim tutarı ne kadardır?” birlikte inceleyelim. 

Nelere dikkat edilmeli? 

En uygun ve kapsamlı trafik sigortasını belirleyebilmek adına bu detayları bilmek önemli. 

  • Trafik Sigortası tekliflerini karşılaştır. Hem bütçene hem de en ihtiyaçlarına uygun poliçeyi bul.
  • Sigorta şirketlerini araştır. İlk defa trafik sigortası yaptırırken sigorta şirketinin müşteri ilişkilerini, anlaşmalı servis ağını önceden araştırarak sigorta şirketleri hakkında fikir sahibi ol.
  • Poliçe düzenlenirken doğru bilgiler ver. En önemli konulardan biri sigorta şirketine verilen araç ve kişi bilgilerinin eksiksiz ve doğru olması.
  • Trafik Sigortasını aracını satın aldığın gün yaptır.
  • Trafik Sigortasının kapsamı hakkında bilgi edin.
  • Hasarsızlık indirimi hakkında bilgi al. 

İlk kez araç alımında trafik sigortası ücretleri neye göre belirleniyor? 

İlk kez araç aldığında zorunlu trafik sigortası priminin belirlenmesinde tavan fiyat uygulamasından yararlanılıyor. 

Trafik sigortası yenileme süresi nedir?

Trafik sigortası poliçesinin poliçe başlangıç tarihinden itibaren 1 yıl geçerlidir. Bu nedenle poliçenin başlangıç ve bitiş tarihlerini mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer poliçenizi vaktinde yeniletmeyi unutursanız trafikten menedilebilme durumu söz konusu olabilir veya yüklü miktarda para cezası da ödemek durumunda kalabilirsiniz. Üstelik trafik sigortası olmadığı için kaza sonrası karşı tarafın hasarını da karşılamanız gerekebilir. Ayrıca poliçenizi yenilememeniz durumunda alacağın ceza oranı, her ay yüzde 5 oranında artacaktır.

Meslek gruplarına özel indirimler yapılıyor mu?

Belli meslek gruplarına indirim olabilir. Bazı sigorta şirketleri öğretmen, polis, asker gibi meslek gruplarına özel indirim yapabiliyor.

Trafik Sigortasında hasarsızlık indirimi nedir?

Sigorta yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında hasarsızlık indirimi oldukça önemlidir. Eğer daha önce bir kazaya karışmışsanız, ödeyeceğiniz fiyat daha yüksek olur. Bu nedenle trafikte dikkatli olmanız önerilir. Böylece bir indirim de alabilirsiniz. Burada kaza olmayan yıllar yükseldikçe, alınan indirim artar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER