29 Şubat 2024, Perşembe
spot_img

“Trafik fiyatları ancak acenteler yardımıyla hızla düşer”

TÜSAF Başkanı Murat Büyükçelebi, yeni uygulamada trafik sigortası primlerinin düşmesinin ancak acentelerle birlikte olabileceğini söyledi.

TUSAF LOGOTürkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi, trafik sigortasında yaşanan teklif kaosu ve poliçe iptallerinin kolaylaştırılması sonrasında bir yazılı açıklama yaptı. Büyükçelebi, trafik sigortalarında fiyatların istenilen seviyeye gelmesi için sigorta acentelerine ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Tüm vatandaşlarımızın bu web sitesine ulaşması mümkün değil; 81 il, 923 ilçe ve en ücra köşede bulunan sigorta acenteleri tüm şirketlerden bu fiyatları vatandaşımıza gösterip, bugüne kadar yaptıkları gibi güvendikleri tercih ettikleri sigorta acentelerine poliçelerini de yaptırabilmelerini sağlarsak çözüme daha hızlı ulaşırız” dedi. Büyükçelebi, poliçe iptallerinin kolaylaştırılmasının da yarardan çok zarara neden olacağını da sözlerine ekledi.

Büyükçelebi’nin açıklamaları şöyle:

“Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek’in 02.10.2016 tarihinde Anadolu Ajansı’na vermiş olduğu mülakatt, trafik sigortası fiyatlarının düşmesi ve sigorta acenteleriyle ilgili vermiş olduğu bilgilere katkıda bulunma ihtiyacı duyduk.

Hükümetimiz sigorta şirketlerinin fiyatlarının yükselmesine sebep gördükleri konularda Sayın Başbakan Yardımcımızın da belirttiği gibi sigorta şirketlerinin önlerini daha rahat görebilmeleri için kanuni değişiklikler yaptı.

Fiyatlar istenilen ve makul düzeye gelmese de iniş sürecine geçti. Ancak yeterli düzeye gelebilmesi ve bu düzeylerde kalıcı olabilmesi için atılması gereken diğer adımların da beraber gelmesi gerekiyor.

Trafik sigorta fiyatlarının hızla düşmesi sigorta acenteleri yardımıyla olur!

sigortali murat buyukcelebiSigorta acenteleri trafik sigortasını vatandaşımızın yüzde 95’ine ulaştırıyorlar. Bildiğiniz gibi acenteler sigorta şirketlerine aracılık ediyor ve tüm süreçte hasar, tahsilat, ulaşılabilirlik hizmetlerini veriyorlar. Fiyatın artmasında etkileri olmamasına rağmen tepkilerle karşılaşmaları ve iş yüklerinin artması nedenlerinden dolayı da çok büyük zarar görüyorlar.

Vatandaşımızın tüm şirketlerin fiyatlarını web üzerinden görmesine karşı olmamız mümkün değil; bizler bu hizmeti uzun zamandır acenteliklerini yapamadığımız şirketlerin fiyatlarını da meslektaşlarımızla yardımlaşarak vatandaşlarımıza sunuyor ve poliçelerini yapıyoruz. Ancak bu birçok zorluğu beraberinde getiriyor.

Ayrıca tüm fiyatların görüldüğü dijital satış platformları yıllardır ülkemizde mevcut, bunların üretimdeki payı ise yüzde 1’in altında.

Bizim isteğimiz, bu sistemin başarılı olmasında en büyük katkıyı bizlerin vereceğini Sayın Başbakan Yardımcımıza iletmek.

Yeni sitemde hızlı çözüm nasıl olur?

Tüm vatandaşlarımızın bu web sitesine ulaşması mümkün değil. 81 il, 923 ilçe ve en ücra köşede bulunan sigorta acenteleri, tüm şirketlerden bu fiyatları vatandaşımıza gösterip, bugüne kadar yaptıkları gibi güvendikleri, tercih ettikleri sigorta acentelerine poliçelerini de yaptırabilmelerini sağlarsak çözüme daha hızlı ulaşırız.

Tüm acentelerin tüm sigorta şirketlerinden bu platformu kullanarak poliçe yapmaları çözüme en önemli katkıyı sağlayacaktır.

En ucuz poliçe en iyi midir?

Hizmet, sermaye yeterliliği, hasar karşılama yeterliliği ve hızı, sorun çözebilme kapasitesi, hizmet ve ulaşılabilirlik yeterliliklerinin sağlayan maliyeti en düşük olan iyidir. Bu yeterlilikleri sağlamayan en düşük olan sigorta şirketlerinin, ülkemizde iflas eden sigorta şirketleri ve bunların yarattığı mağdurları unutmamak, bunlardan ders almak gereklidir.

Adalet sağlanmalı!

Zorunlu sorumluluk sigortası olan trafik sigortası yüksek limitlerde teminat sağlayan maliyetin düşük olmadığı bir branş. Trafik sigortasının sigorta şirketlerinin zarar etmeyeceği fiyatlarda, vatandaşımızın da uygun fiyatlara satın almasını sağlayacak yöntemler mevcut. Sigorta şirketlerinin zarar etmemesini sağlayacak önlemlerin alınması, fiyatlar düşse de zarar arttıkça fiyatın tekrar artacak olması nedeniyle önemli.

Kesin çözüm için, fiyatı belirleyecek adaletli kriterler kullanılmalı!

24 saat ticari olarak kullanılan aracın riskiyle, kısıtlı sürelerde kullanılan aracın riski aynı olamaz. Bu araçların sürücülerinin özelliklerinin; kurallara uymayan sürücü cezası notları olanların olmayanların, maddi kazalara karışanların karışmayanların, ölümlü kazalara karışanların karışmayanların, sık sık kaza yapanların yapmayanların, araç kullanım süresinin, tecrübenin, yaşın, ehliyet süresinin, ciddi ayrımlarının yapılması bu kriterlerin fiyatlara etkili olmasının sağlanılması gerekir.

Hasarsızlık kademelerini artırılması, sürücülerin ehliyet sahiplerinin üzerinden fiyatlandırma yapılmasının sağlanılması gerekir.

Binlerce vatandaşımızın ölümüne, sakatlanmasına sebep olan, ülkemizin ekonomisine ciddi zararlar veren ve cari açığın artmasının sebeplerinden biri olan, büyük bir çoğunluğu ithal edilmiş araçların maddi hasarlarının azaltılması, bilinçlendirme çalışmalarının seferberlik düzeyinde çalışmalarla yapılması önem arz ediyor.

Trafik sigortası üzerindeki devlet yükünün kaldırılması veya hafifletilmesi!

Trafik sigortasında sigorta şirketlerinin aldıkları dışında, primlerin azaltılması veya kaldırılması maliyeti düşürecektir. Yüzde 22’lik pay ilgili yerlere gitmektedir:

Banka Sigorta Muamele Vergisi %5

Trafik Hizmetleri Geliştirme Fonu %5

Sosyal Güvenlik Kurumu %10

Güvence Hesabı %2

Banka Sigorta Muamele Vergisi ve Sosyal Güvenlik Kurumu payı kaldırabilir. Güvence Hesabı ve trafik hizmetleri geliştirme fonunun payı da düşürülebilir. Devletin bu sürece katkısını bu yönüyle yakından görebiliriz.

Poliçe iptallerinin kolaylaştırılması

Vatandaşımızın yaptırmış olduğu poliçeden, fiyatı düşen, daha ucuz olana geçebilmesi yani iptaller kolaylaştırıldı. Bunun yaratacağı teknik problemlere değinmeden, bu poliçelerin ucuzunun yerine geçmesi için minimum yüzde 25 daha ucuz olması gerekir. Mevcut durumda indirimin çok düşük olması sebebiyle iptal ettirmek istenilen sonucu vermeyecektir. Bu nedenle yılsonuna doğru indirimlerin istenilen düzeye geleceği varsayımıyla yılsonuna kadar fiyat araştırması yapmanın ve iptal ettirmenin yarardan çok zarar getireceği görülmektedir.

TSB ve sigorta şirketlerinin bilgilendirmeleri

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) trafik sigortasında istemiş oldukları kanuni değişiklikler için acenteler olarak ciddi çalışmalarımız ve yardımlarımız oldu.

Bu konuda vatandaşımıza doğruları anlatmak her anlamda sürekli bildirmek görevleri. Her zamanki gibi maalesef bu görevleri de biz yerine getiriyoruz.

Bu yeni sitemle ilgili sessiz kalmalarını manidar buluyoruz. Elbette ki bunun sonuçları olacaktır.”

1 Yorum

  1. Sigortalıları risklerine gore farklilastiran kriterler zaten kullanılıyor. Şikayet konusu olan fiyat farklılıklarının ana sebebi bu zaten. Fiyatların düşmesi için devlet payından vaz geçer mi? Keşke olsa ama ekonominin haline bakınca o da zor. Çözüm adına en etkili yenilik Direkt Tazmin Sistemi’ne (DTS) geçmek olacaktır. Gerisi top çevirmek…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER