15 Temmuz 2024, Pazartesi
spot_img

TMME Ödülleri sahiplerini buldu

KalDer YK Baskani Hamdi DoganKalDer, Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde (TMME) geçtiğimiz 9 yılda başarı kazanmış firmaları gerçekleştirdiği ödül töreniyle onurlandırdı.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve uluslararası araştırma kuruluşu KA Araştırma tarafından81 ilde tüketiciler ile bilgisayar destekli telefon anketi (CATI) yapılarak ve özel ekonometrik analiz modeli ile belirlenen Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi’nde (TMME) 2013 yılında başarılı olmuş kurumlar 15 Nisan 2014’te, İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirilen ödül töreniyle onurlandırıldı. İş dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren TMME Gala gecesinde ölçüme başlanan 2005 yılından itibaren müşterileri nezdinde en yüksek puanı alarak birinciliği elinde bulunduran ve sektörlerinde müşteri memnuniyetini aralıksız olarak sürdürülebilir kılan Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

100’den fazla marka, 300 binin üzerinde müşteri

TMME Gala gecesinin açılışında konuşan KalDer Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan, 9 yılda Türkiye’nin 81 ilinde 25 sektörde, 106 markanın detaylı analizlerini ortaya koymak için 300 binin üzerinde müşteri görüşmesi yapıldığını belirterek, “TMME ile ülkedeki ürün ve hizmetlere ait kalite ve müşteri memnuniyeti artıyor mu, azalıyor mu?”, “Endeksteki pozitif ya da negatif eğilimler ölçülen iş kollarında belirli sektörlere mi ait, sadece bazı sektörlerde mi görülüyor yoksa belirli kuruluşlara mı özgü?, “Bu değişimler uluslararası eğilimlerle paralel mi; ülkemize özgü farklılıklar var mı? gibi ülke ekonomisi hakkında birçok soruya yanıt verilmektedir” dedi. Ulusal müşteri memnuniyeti endekslerinin dünyada, Amerika dâhil 20’yi aşkın ülkede yürütüldüğüne dikkat çeken Hamdi Doğan, Müşteri memnuniyetinin, entelektüel sermayenin dolayısı ile pazar değerinin en önemli parametrelerden biri olduğunu ifade etti. Pazardaki markalar arası rekabetin en gerçekçi göstergesinin TMME olduğunu belirtti. Kaliteyi müşteri beklentilerini karşılamak ve hatta aşmak olarak tanımladı.

TMME’nin ölçüm yapılan sektörlerde önemli bir veri kaynağı olduğunu belirten Doğan Türk Telekom, REMAX ve Era Gayrimenkul’ün destekleri ile 2014 yılında Emlak Sektörü ve Sabit Hatlar sektörlerinin de TMME kapsamında ölçümleneceğini aktardı.

Üç kategoride ödüller sahiplerini buldu

TMME Ödülleri, tüm ölçülen sektörler ve kurumların 2005-2013 yılları arasında yayınlanan TMME Ölçüm Sonuçlarına göre belirlendi. TMME Ölçümünün ana değişeni olan, ‘Müşteri Memnuniyeti Puanları’ ödüller için temel veri olarak kabul edildi.

Ulusal endeksin başladığı 2005 yılından bu yana sektörlerinde her yıl birincilik ipini göğüsleyen Opet, Turkcell ve Türk Hava Yolları TMME Üstün Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

Sektörlerinde müşterileri nezdinde en yüksek puanı alarak birinci olan ve 2013 yılından geriye dönük olarak bu liderliğini en az 3 yıl üst üste devamlı kılan kuruluşlar olan Algida, BİM, BP Gaz, Domino’s Pizza, Pınar, Tamek, Türkiye İş Bankası, ve Ziraat Bankası ise TMME Sürdürülen Başarı Ödülü sahibi oldu.

2013 yılında sektörlerinde birinci olan firmalara da TMME 2013 Yılı Sektör Birincisi Ödülü verildi.

A) TMME 2013 Sektör Birincileri – Gümüş Heykel

TMME Sektör

Marka/Kuruluş

1

Tüp Gaz

Aygaz*

2

Tüp Gaz

Mogaz&Lipetgaz*

3

Tüp Gaz

BP Gaz*

4

Cep Telefonları

iPhone

5

Hızlı Servis Restoranları

Domino’s Pizza

6

GSM Hizmetleri

Turkcell

7

Banka Kredi Kartları

Maximum Card

8

Ambalajlı Su

Erikli *

9

Meyve Suları

Pınar

10

Meyve Suları

Cappy

11

Küçük Ev Aletleri

Philips

12

Akaryakıt İstasyonları

Opet

13

Havayolları

Türk Hava Yolları

14

Konserve, Sos, Salça

Tat

15

Konserve, Sos, Salça

Tamek

16

Et ve Tavuk Ürünleri

Erpiliç

17

Dondurma

Algida

18

Televizyon

Samsung*

19

Beyaz Eşya

Arçelik

20

Beyaz Eşya

Siemens

21

Beyaz Eşya

Bosch

22

Sağlık Sigortası/Kasko

Axa Sigorta

23

Ulusal Kargo Dağıtımı

MNG Kargo

24

Binek Otomobil

Volkswagen

25

Zincir Market

BİM

26

Bireysel Bankacılık/Kamu Bankaları

T.C. Ziraat Bankası

27

Bireysel Bankacılık/Özel Bankalar

T.C. İş Bankası

* Aygaz, Mogaz&Lipetgaz, BP Gaz, Erikli ve Samsung (TV) TMME 2013 yılı içinde 85 puan ile en yüksek skoru elde eden kuruluşlardır.

B) 2013 yılından geriye dönük olarak bu liderliğini en az 3 yıl üst üste devamlı kılan kuruluşlar (TMME Sürdürülen Başarı Ödülü) – Altın Heykel

TMME Sektör

Marka/Kuruluş

1

Tüp Gaz

BP Gaz

2

Hızlı Servis Restoranları

Domino’s Pizza

3

Meyve Suları

Pınar

4

Konserve, Sos, Salça

Tamek

5

Dondurma

Algida

6

Zincir Market

BİM

7

Bireysel Bankacılık/Kamu Bankaları

T.C. Ziraat Bankası

8

Bireysel Bankacılık/Özel Bankalar

T.C. İş Bankası

C) Ölçüm yılından bugüne sürekli birinci olmuş kuruluşlar-en az 5 yıldır ölçüm yapılan sektörler için geçerlidir (TMME Üstün Başarı Ödülü) – Siyah Heykel

TMME Sektör

Marka/Kuruluş

1

Akaryakıt İstasyonları

Opet

2

GSM Operatörleri

Turkcell

3

Havayolları

Türk Hava Yolları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER