18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

'Taş üstüne taş koyacak işlerde olacağız'

Ankara Sigorta Genel Müdürü Tansel Us, göreve başlaması ile birlikte ilk söyleşisini DÜNYA ile gerçekleştirdi. Us, “Sigortacılık oturduğun yerden olmaz ve biz bunun bilincindeyiz” dedi

Ankara Sigorta Genel Müdürü Tansel Us
Ankara Sigorta Genel Müdürü Tansel Us

Türkiye sigorta sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli sayılı şirketlerinden biri olan Ankara Sigorta yeni genel müdürü ile birlikte hedeflerini büyüttü. Kısa süre önce satıldı satılacak gibi birçok haberle anılan şirket, bu beklentileri boşa çıkararak kendi ayakları üstünde durma kararı aldı ve sermaye artırarak hedefl erini büyüttü. Haziran ayı itibariyle genel müdürlüğe atanan Tansel Us, “Etiketler unvanlar hepsi gelip geçici önemli olan kalıcı bir şeyler yapabilmek. Genel müdür denince genel müdür olunmuyor. Sektörde taş üstüne taş koymamız gerekiyor” dedi.

Ankara Sigorta Genel Müdürü Tansel Us, atamanın ardından ilk söyleşini DÜNYA ile gerçekleştirdi. Us, hedeflerini ve sektöre yönelik beklentilerini anlattı.

Öncelikle şirketle, sektörle ve çalışanlarıyla alakalı sorumlulukları olduğunu belirten Tansel Us, “Tüm bunları bir arada düşünerek tek bir hedefimiz var o da global mutluluk. Ankara Sigorta ile yolu bir şekilde kesişen herkes, başta müşterilerimiz, acentelerimiz, çalışanlarımız, elbette ki bu işe para ve isim koymuş herkesin mutluluğu önemli. Bunun bilincinde olarak bu yolda yürüyeceğiz ve bir şeyleri daha iyi yapmaya çalışacağız. Bu sorumluluğu üzerimizde hissetmeli ve bu sorumluluk ile hareket etmeliyiz. Bizim burada yaptığımız ya da yapmadığımız şeylerin sektördeki bağlantılı oyuncuları nasıl etkilediğini bilmeliyiz. Takım olmak, ekip olmak gibi söylemler hep sözde kaldı bugüne kadar. Teknoloji çağındayız tüm unsurları rakamları oturduğumuz yerden görebiliyoruz ama olayın sosyal boyutu iyi bilinmeli . Oturduğumuz yerden bu iş olmaz ve bunun bilincindeyiz. Bunu başarabilirsek daha gerçekçi daha ayakları yere basan şeyler yapmış oluruz” şeklinde konuştu.

Etiketlerin unvanların gelip geçici olduğuna vurgu yapan Us şöyle konuştu: “Önemli olan kalıcı bir şeyler yapabilmek. Genel müdür denince genel müdür olunmuyor. Sektörde taş üstüne taş koymamız gerekiyor. Biz şirket olarak portföyümüzü de büyüterek, tabiki karlılığı da ön plana alarak, para kazanacağımız işlerde olacağız. Para da kazanacağız ama, aynı zamanda insanda kazanacağız.”

tansel us 1Akılcı bir yolda ilerlemek istiyoruz
Yılın ilk yarısını değerlendirmesini istediğimiz Tansel Us, gelinen noktanın kendilerini ferahlattığını fakat rahatlatmadığının altını çizdi. “İleriye pozitif bakma açısından ferahlatıyor” diyen Us sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirket olarak üretim, karlılık gibi koyduğumuz tüm hedefl eri gerçekleştirdik. Pazar payımızı geçen senenin aynı dönemine göre % 16 arttırdık. Öyle tahmin ediyorum ki sene sonu hedefimizi yüzde 15-20 civarında aşarak kapatacağız. Bunu yaparken de sistemi bozmamamız ve kaliteyi düşürmememiz gerekiyor. ”

Portföy dengemizi bozmayacağız
Şirket olarak portföy dengelerinin yüzde 50 motor ve yüzde 50 diğer branşlar şeklinde olduğunu söyleyen Tansel Us, “Bizim ölçeğimizde bir şirket için iyi bir dağılım. Bu dengeyi bozmamaya çalışıyoruz. Bozarsak da kasko lehinde bir çalışmamız olabilir. Trafikte olmayacağız diyemiyoruz, fakat sürekli arkanızdan bir hasar geleceği beklentisi ile yaşamak istemediğimiz için çılgınca işler yapmayacağız” şeklinde konuştu. 875 acenteleri olduğunu belirten Us, acente odaklı stratejiye inandıklarını da belirterek, “Acente sayımızı bin civarına ulaştırmayı düşünüyoruz. Acentelik hassas bir konu. Adeta bir nikah. Şartlara göre bulunmadığımız ama acentemizin olmasını istediğimiz yerler de var”dedi.

Bankalar vazgeçilmez ama acente önceliğimiz
Bankasürans tarafına yönelik görüşlerini sorduğumuz Tansel Us, söz konusu tarafın sürekli olarak sigortacılığın olmazsa olmazı olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: “ Banka kanalı sigorta bilincini vermek ve sigortalanma oranını yükseltmek açısından son derece başarılı oldu. Pek çok gelişmiş Avrupa ülkesinde de Bankasürans aynı misyonu üstlendi. Biz şu an sadece Albaraka ile çalışıyoruz ama yıl sonu itibariyle birkaç bankayı daha portföyümüze katmayı planlıyoruz. Bankalar vazgeçilmezimiz. Fakat burada çalışma prensibimiz karlılık ve acentelere rakip üretmemek. Çünkü bu sektörün gerçek emekçilerinin acenteler olduğuna yürekten inanıyoruz. Sigortacılık sektörü ülkemizde bir noktaya geldiyse ve gelecekte çok daha farklı noktalara gelmesi planlanıyorsa bunda aslan payı acentelerin olacaktır. Acenteyi göz ardı ederek veya onlara rakip olarak bir satış stratejisi veya ağı geliştirmemiz söz konusu olamaz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER