23 Nisan 2024, Salı
spot_img

“TARSİM’de bölgeler arası prim farkı ortadan kaldırılmalı”

23062014eKayısı üreticisi ve ihracatçısı iş adamı Aydın Elmas, katıldığı bir televizyon programında tarım sigortaları alanında bölgeler arası adaletsizliğin düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Malatya kayısısına ödenen sigorta primin, fındığa ödenen primin dört katından daha fazla olduğunu dile getiren kayısı üreticisi ve ihracatçısı iş adamı Aydın Elmas, katıldığı bir televizyon programında tarım sigortaları konusunda adaletsizliğin yaşandığını belirterek şu şekilde konuştu: “İlimizde yaşanan don felaketinden sonra Malatya kayısısının tamamına yakını donmak suretiyle yok oldu. Yaşanan bu felaketten sonra yokluk ve açlıkla karşı karşıya kalan kayısı üreticileri dertlerine derman ararken karşılaştıkları en büyük sorun neden sigorta yaptırmıyorsunuz sorusu oldu. Ben de ülke genelinde araştırmalar yaptım. Yaptığım araştırmalar sonucunda vardığım sonuç, kayısı üreticileri için dudak uçuklatan cinstendir.” Yaptığı araştırmaların sonuçlarını da rakamlarla ortaya koyan Elmas “Giresun ilinde 100 bin lira riskle ürününü sigorta yaptıran bir üreticinin Tarım Sigortaları Havuzu’na ( TARSİM ) ödemesi gereken sigorta pirimi 2 bin 500 lira iken Malatya’da aynı miktarda sigorta yaptıran bir kayısı üreticisinin sigorta primi 10 bin 350 liradır” dedi.

Aynı ülkede iki ayrı bölgedeki üreticinin ödediği primler arasındaki yüksek farkın nedenini anlayamadığını da söyleyen Elmas, kendisi gibi tüm kayısı üreticilerinin de yetkililerden bu konu hakkında açıklama beklediğini belirtti. Elmas konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Yetkililer bir an önce bu yıldan başlayarak, başta tarım sigortası prim miktarlarındaki bölgeler arası farklılıkları ortadan kaldırarak her üreticinin bahçesini sıkıntıya girmeden sigorta yaptırabilecekleri makul bir seviyeye çekmelerini hem de bu yıl yaşanan don afetinden dolayı mağdur olan çiftçilerimizin mağduriyetlerini giderecek alan bazlı destek vermelerini bekliyoruz.”

GUNESTV.COM

  1. Böyle saçma sonuç mu olur ya adam mercedesle şahin niye aynı değil diyor ama ne dediğinin de farkında değil. Bilen bilmeyen konuşunca böyle oluyor işte :))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER