16 Haziran 2024, Pazar
spot_img

TARSİM, Doğu Karadeniz’de hasar ödedi

tarsimSONTarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2014 yılında Trabzon, Ordu ve Giresun’daki doğal riskler sebebiyle, sigortalı bitkisel ürünlerinin ve hayvanlarının hasar görmesi sonucu ödemelerini almış üreticilere sembolik çekler sundu.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2014 yılında Trabzon, Ordu ve Giresun’daki doğal riskler sebebiyle, sigortalı bitkisel ürünlerinin ve hayvanlarının hasar görmesi sonucu ödemelerini almış üreticilere sembolik çekler sundu. Yılsonuna kadar yurt genelindeki çok sayıdaki noktada Bilgilendirme ve Temsili Hasar Ödeme/Çek Verme Toplantıları gerçekleştirecek olan TARSİM, 2014 yılında çeşitli illerde hasar ödemesi almış üreticilerle buluşarak, onların mutluluklarını paylaşacak. Toplantılar çerçevesinde, Sistem hakkında bilgi verilerek, konuya ilişkin sorular yanıtlanacak ve doğal afetler sebebiyle her geçen gün biraz daha riskli hale gelen tarım sektöründe sigorta yaptırmanın önemine değinilecek.

3 Kasım’da Trabzon, 5 Kasım’da Ordu ve Giresun’da gerçekleştirilen toplantılara TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak ve bölge yetkilileri katıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Dr. Ramazan Kadak, dünyada uygulanan tarım sigortası programları, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin işleyişi ve Sistem çerçevesinde 8 yıllık süreçte elde edilen veriler ile kapsamdaki ürünler ve riskler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Hasar ödemeleri 1.6 milyar TL’yi geçecek

Toplantıda, hiçbir kar amacı olmayan Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi çerçevesinde, ülke genelinde, Sistem’in başlangıcından bugüne kadar düzenlenen poliçe sayısının 4,4 milyon adedi geçtiği, yaklaşık 72 milyon dekar alanın ve 3 milyon adedin üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanın sigortalandığı, yıl sonuna kadar üreticilere yapılacak hasar ödemelerinin 1.6 milyar TL’yi geçeceği bildirildi.

TARSĠM Giresun Bölge Müdürlüğüne bağlı olan Trabzon’da 2014 yılında, sigortalı üreticilere 2 milyon TL’nin üzerinde hasar ödemesi yapıldığı ve önümüzdeki günlerde yaklaşık 120 bin TL hasar ödemesi gerçekleştirileceği, Ordu’da 2014 yılında, sigortalı üreticilere yaklaşık 31 milyon TL hasar ödemesi yapıldığı ve önümüzdeki günlerde 305 bin TL’nin üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirileceği, Giresun’da ise 2014 yılında, sigortalı üreticilere 41 milyon TL’nin üzerinde hasar ödemesi yapıldığı ve önümüzdeki günlerde yaklaşık 200 bin TL hasar ödemesi gerçekleştirilerek, üreticilerin mağduriyetlerinin giderileceği bildirildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER