13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

TARSİM den İzmirli çiftçilere 12 milyon TL hasar ödemesi

tarsimİzmir’de ürününü ve hayvanını doğal afetlere karşı sigortalatan çiftçinin gözü arkada kalmadı. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2013 yılı içinde doğal afet sonucu zarara uğrayanlara ödemelerini yaptı. Üreticinin 6 milyon lira prim ödediği İzmir’de çiftçi, 12 milyon TL hasar karşılığı aldı. 2013 yılı içinde ürünü veya hayvanı zarar gören üreticilerden yedisine TARSİM tarafından çekleri törenle verildi. İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ev sahipliğindeki törene TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kadak, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt ve İl Müdürü Ahmet Güldal katıldı.

“Riski en iyi çiftçi değerlendirir”
TARSİM’in, doğal risklere karşı çiftçinin ürününü teminat altına almak amacıyla 2006 yılında hizmete geçtiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Kadak, TARSİM’in kamu havuzu niteliğinde olduğunu ifade etti. TARSİM’in çiftçilerin sigorta ihtiyacını karşıladığını vurgulayan Kadak, “Sisteme katılım zorunlu değildir, isteğe bağlıdır. Riski en iyi değerlendirecek kişi, çiftçinin kendisidir. İsterse ihtiyacına uygun sigortayı yaptırır veya yaptırmaz. TARSİM, sadece sigorta yaptıran çiftçilere prim desteği sağlanan ve hasar olması durumunda hasar tazminatı ödemesi yapılan bir sistemdir ve güvence sağlar” dedi. Üreticiler tarafından ödenmesi gereken sigorta priminin bir kısmının devlet desteğinde olduğunu hatırlatan Kadak, ürününü sigortalayan çiftçiye yüzde 50 hibe ödemesi yapıldığını kaydetti.

“Tarım üretimi devamlı riskle karşı karşıya”
Türkiye’deki sigorta bilincinin çok düşük olduğunu belirten Genel Müdür Yardımcısı Karakurt ise çiftçinin bilinçlendirilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Karakurt, 30 Ekim 2013 tarihi itibariyle İzmir’de 262 bin 885 dekar sigortalı alan olduğunu ve 20 bin 374 poliçeye imza atıldığını ifade etti. Törenin ev sahipliğini yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal da TARSİM’in güvence adına sektörde çok büyük bir açığı kapattığını vurguladı. Güldal, TARSİM’in devlet kaynakları kullanılarak hayata geçirilen en önemli projelerden biri olduğunu ve bunun önemini anlatmak için risk potansiyeli yüksek bölgelerde eğitim çalışmaları düzenlediklerini dile getirdi. Tarım üretiminin devamlı riskle karşı karşıya olduğunu kaydeden Güldal, bu sebeple çiftçinin ürününü ve hayvanını muhakkak sigortalatması gerektiğini söyledi. haberfx

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER