18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

TARSİM Afyon’da 22 milyon TL hasar ödedi

tarsimSONTarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM), yurt genelinde yılsonuna kadar gerçekleştireceği Bilgilendirme ve Temsili Hasar Ödeme/Çek Verme Toplantıları’nın 23’üncü durağı Afyon oldu.

Bilgilendirme ve Temsili Hasar Ödeme/Çek Verme Toplantıları’nın 23’üncüsü Afyon’da düzenlendi. Toplantıda 2014 yılında Afyon’daki doğal riskler sebebiyle, sigortalı bitkisel ürünlerinin ve hayvanlarının hasar görmesi sonucu ödemelerini almış üreticilerden 10’una sembolik çekler sunuldu, sistem hakkında bilgi verildi, konuya ilişkin sorular yanıtlandı. Aynı zamanda doğal afetler sebebiyle her geçen gün biraz daha riskli hale gelen tarım sektöründe sigorta yaptırmanın önemine değinildi.

Toplantıya, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, Antalya Bölge Müdürü Müjdat Çubukçu, Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Değer, il-ilçe müdürlükleri yetkilileri, Ziraat Odası başkanları, Tarımsal Kooperatif ve Birlik başkanları, acenteler ve üreticiler katıldı.

490 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi

TARSİM’in kuruluş amacı, gelişimi ve ulaştığı nokta ile ilgili bilgiler içeren sinevizyon ile başlayan toplantıda, açılış konuşması gerçekleştiren Yusuf Cemil Satoğlu; bu yıl tüm tarım sigortası branşlarında 272 bin adedin üzerinde hasar ihbarı aldıklarını, 123 bin adedin üzerinde hasarlı poliçenin sahibi üreticiye 490 milyon TL civarında hasar ödemesi gerçekleştirdiklerini ve yılsonuna kadar yapılacak hasar ödeme tutarının 530 milyon TL’ye ulaşacağını ifade etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, üreticilere yapılan hasar ödemelerinde yüzde 30’luk bir artış olduğunun altını çizen Satoğlu, hiçbir kar amacı olmayan Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi çerçevesinde, ülke genelinde, sistemin başlangıcından itibaren poliçe sayısının 4.4 milyon adedi geçtiğini, yaklaşık 72 milyon dekar alanın ve 3.3 milyon adedin üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanın sigortalandığını ve yıl sonuna kadar üreticilere yapılacak hasar ödemelerinin 1.6 milyar TL’yi geçeceğini bildirdi.

Toplantıda açıklamalarda bulunan Bekir Engürülü, Dünyada uygulanan tarım sigortası programları, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin işleyişi ve sistem çerçevesinde 8 yıllık süreçte elde edilen veriler ile kapsamdaki ürünler ve riskler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

TARSİM Antalya Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan Afyon ilinde, sistemin başlangıcından itibaren yaklaşık 22 milyon TL hasar ödemesi yapıldığı ve üreticilerin mağduriyetlerinin giderildiği bildirildi. 2014 yılında, Afyon’da bitkisel ürün sigortalarında hasar gören ürünlerde kiraz, arpa, elma, kayısı ve erik, hasar nedenlerinde, “dolu”, “fırtına” ve “don”, hayvan hayat sigortalarında ise “ölüm” ve “mecburi kesim” öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER