17 Temmuz 2024, Çarşamba
spot_img

Takasbank, Oracle ürünleriyle müşteri hizmet kalitesini artırıyor

oracleYatırım bankacılığı alanında uzmanlaşmış ve aracı kurumlara ve türk sermaye pazarı üyelerine takas, teminat yönetimi, saklama, varlık aktarımı, nakit kredi ve diğer finansal hizmetler sunan İstanbul Takas ve Saklama Bankası, Oracle ürünlerini kullanmayı tercih etti.

Takasbank, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin uluslararası ödeme ve takas sistemlerinin eylem planından sorumlu tek kurum olmak ve şirketin BT sistemlerini Türkiye’deki ve dünyadaki diğer finansal kurumlarla entegre edebilmek ve performans artışı için Oracle ürünlerini tercih etti. Takasbank’ın Oracle ürünlerini seçmesinin diğer nedenleri arasında para ve emtia piyasaları için sunulan çevrimiçi takas hizmetlerinin kalitesini, hızını ve tutarlılığını artırmak, bu sayede yatırım işlemlerini, sorgu cevap sürelerini ve müşteri memnuniyetini iyileştirmek.

İstanbul Takas ve Saklama Bankası Veri Tabanı ve Orta Katman Yönetimi Müdürü A. Orkan Genç, “Kritik bir iş yürütüyoruz, yerel ve uluslararası sermaye piyasalarının temelini oluşturan, çevrimiçi uygulama tabanlı birtakım finansal hizmetler sunuyoruz, bu yüzden teknik sorunları saatler içinde değil, dakikalar içinde çözecek güçlü BT ortaklarına ihtiyacımız var. Oracle sayesinde veri tabanı yönetim sistemimizi değiştirdik ve müşterilerimize sunduğumuz hizmetin hızını, tutarlılığını ve kalitesini artırdık” diye konuştu.

“Yalnızca Oracle ihtiyaçlarımızı karşılayabildi”
Veri tabanı yönetim sistemlerini değiştirmeye karar verir vermez ilk çalışmalarının potansiyel ürün sağlayıcılarla kavram kanıtlama süreçlerine başladıklarını belirten Genç, şöyle devam etti: “Yüksek kullanılabilirlik sunan ve Sybase T-SQL bazlı 9 bin prosedürü kendi programlama diline kolayca dönüştürebilecek bir çözüme ihtiyacımız vardı. Bu hiç de kolay bir iş değildi. Tüm ürün sağlayıcıları yüksek kullanılabilirliği nasıl gerçekleyebildiklerini anlatan sunumlar hazırladılar. Hepsinin sunumu da ikna ediciydi. Ancak bu teorilerin pratikte nasıl işlediğini görmek istedik. Bizim yerinde ve ölçülebilir sürede, güvenilir dönüştürme araçları kullanılarak sunulan yüksek seviyede yerel bir desteğe ihtiyacımız vardı. Yalnızca Oracle bu ihtiyaçlarımızı karşılayabildi. Ayrıca Oracle’ın web üzerinden erişilebilen dokümantasyonu –gerek resmi dokümantasyon gerekse bloglar– problem çözmede ve sistem geliştirmede bizim için muhteşem bir kaynak kütüphane oldu ki bu da ekiplerimiz için oldukça önemliydi.”

Oracle veri tabanı çözümleri kullanıldı
Veri tabanı kullanılabilirliğini, finansal veri korumasını, iş sürekliliğini önemli ölçüde artırarak sistem arıza sürelerini en aza indirmek için Oracle veri tabanı, “Oracle Real Application Clusters” ve “Oracle Active Data Guard” çözümleri kullanıldı. Oracle veri tabanının 2 bin eşzamanlı bağlantıya kadar destek sunan güçlü motoru kullanılarak kullanıcıların saklama, banka işlemleri, borç senedi gibi Çevrimiçi Hareket İşlemleri (OLTP) ve Çevrimiçi Analitik İşlemler (OLAP) sorgularını kısa sürede tamamlamaları sağlandı.

Oracle veri tabanının standart haline gelen teknolojisi ve takas sistemlerini entegre etmedeki yetenekleri sayesinde uluslararası takas ve saklama kurumlarıyla etkin işbirliği sağlandı. “Oracle SQL Developer”ın “Scratch Editor” aracı sayesinde tüm entelektüel varlıkları ve 1.2 milyon satır yazılım kodunu içeren 9 bin prosedürün yeni veri tabanı ortamına dönüşüm süresi en aza indirildi.

Veri tabanı yöneticileri için daha verimli bir tablo yönetimi sağlamak adına “Oracle Partitioning” kullanıldı, bu sayede kurum içi geliştiriciler bankanın müşterileri tarafından kullanılan sermaye borsası işlem hizmetleri gibi çoklu uygulamaların bileşenlerini yeniden kullanabilir hale geldi.

“Oracle SQL Developer”ın geliştirici dostu ve zengin programlama yetenekleri sayesinde uygulama geliştirme süreçleri iyileştirildi ve Türk sermaye piyasası üyelerine takas uygulamaları ve kıymetli madenlerin nakdi denkleştirilmesi ve teminat işlemleri gibi çeşitli uygulamalar daha hızlı sunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER