25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Takas ikinci el araç sahiplerini zorladı

Quick Finans tarafından yayınlanan 2. El Oto Raporu’nun 2023 yılı Kasım ayı verilerinin yer aldığı güncel sayısında, araç yenileyenlerin takasta umduğu fiyatı bulamadığına dikkat çekildi.

Quick Finans’ın yayınladığı ve SmartIQ iş birliği ile hazırlanan 2. El Oto Raporu’nun 2023 yılı Kasım ayı sayısında, sektöre dair önemli trendler paylaşıldı. İkinci el online satış ve ihale platformlarından elde edilen verilere dayanarak üretilen raporda gerçekleşen satış fiyat ve satış hızı değişimleri değerlendirildi.

Buna göre, 0 km araçlar için distribütör firmaların yaptıkları kampanyalar bireysel müşterileri cezbederken 2. el aracını takasta kullanmak isteyenler bekledikleri fiyata ulaşamadı. Aracını yenilemek isteyen bireysel müşterilerin takasa 2. el araçlarını vermekte zorlanması sonucu 2. el araçlarda fiyat indirimleri hızlandı. 2. el araç piyasasında araç bolluğu artarken düşen fiyatlar satışların belli bir seviyenin altına inmesini önledi.  

Araç fiyatları geçen aya göre geriledi

Kasım ayında araç fiyatlarının bir önceki aya göre Euro bazında yüzde 9, TL bazında ise yüzde 2 seviyelerinde seyrettiği belirtilen raporda, satışta kalma süresinin geçen aya göre ortalama 8 gün daha uzayarak 65 günü aştığı belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER