13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Swiss Re en tehlikeli metropolleri açıkladı

Swiss-Reİsviçreli sigorta şirketi Swiss Re dünyanın en tehlikeli 10 metropol şehrini tespit etti.

İsviçreli sigorta şirketi Swiss Re tarafından 2013 yılındaki doğal afetlere ait veriler ışığında hazırlanan raporda, dünyanın en tehlikeli 10 metropol şehri tespit edildi. Araştırmada, çoğunluğu Asya ve Okyanusya kıtalarında yer alan ve 1.7 milyar insanın yaşadığı 616 metropol şehir veya bölge incelendi.

Tokyo ve Yokohama’da en ağır doğal afet deprem

Listenin ilk sırasını muson yağmurları, sel, deprem ve tsunami felaketleri ile bilinen Japonya’nın başkenti Tokyo ve Yokohama şehirleri aldı. 37 milyonu aşkın kişinin yaşadığı bu bölgede bugüne kadar yaşanan en ağır doğal afet olan 1923 depreminde 140 bini aşkın kişi yaşamını yitirmişti.

Manila deprem ve tayfun riski taşıyor

Listenin ikinci sırasını ise deprem ve tayfun fırtınalarının vurduğu Filipinler’in başkenti Manila aldı. Manila’da geçtiğimiz yıl yaşanan Haiyan tayfununda 7 bin 500 kişi yaşamını yitirdi.

Doğudan batıya tehlikeli şehirler

Çin’de ‘İnci’ adı verilen, Pearl River Delta adlı bölge ise dünyanın doğal afetlerden en çok etkilenecek üçüncü metropolü olarak listeye alındı. Listede sırasıyla; Japonya’daki Osaka-Kobe, Nagoya, Endonezya’daki Jakarta, Hindistan’daki Kalküta, Çin’deki Şangay, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Los Angeles ve İran’ın başkenti Tahran şehri yer alıyor.

Riskler nedeniyle 2012’de maddi kayıp 196 milyar dolar oldu

Swiss RE raporunda, doğal afetler nedeniyle her yıl 100 binlerce kişinin yaşamını yitirdiği, 10 milyonlarcasının ise evsiz kaldığı veya yerlerinden olduğuna dikkat çekildi. Raporda, sadece Bangladeş’te geçtiğimiz yıl 26 bin kişinin sel ve diğer doğal felaketler nedeniyle yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Raporda, 2013 yılındaki doğal afetlerin dünya genelinde 140 milyar dolar maddi kayba yol açtığı belirtilirken, 2012 yılındaki kayıp ise 196 milyar dolar oldu.

demokrathaber.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER