19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Swiss RE: 308 afet 140 milyar dolar kayıp

swiss reSwiss Re’nin açıkladığı son Sigma raporuna göre 150’si doğal 158’i insan eliyle olmak üzere 2013 yılında toplam 308 doğal afet meydana geldi. Raporda reasürans ve sigorta sektörlerinin afetlerdeki maddi kaybı azalttığı belirtildi.

Raporda belirtildiğine göre şimdiye kadar meydana gelen en büyük doğal afet, 2013 yılının Kasım ayında Filipinler’de meydana gelen, 7.500 kişinin hayatını kaybettiği ve 4 milyondan fazla insanı evsiz bırakan Haiyan Kasırgası. İnsani kayıp açısından ikinci en büyük afet ise, Hindistan’da meydana gelen ve 6000 kişinin ölümüne sebep olan Haziran ayındaki sel felaketi. Geçen yıl meydana gelen doğal ve insan kaynaklı afetlerin ekonomiye zararı ise 140 milyar dolar. Raporda belirtildiğine göre bu rakam 2012 yılında ise 196 milyar dolardı. Swiss Re raporunda 2013 yılında meydana gelen afetlerde yaklaşık 26 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Swiss Re’nin raporuna göre Kuzey Amerika ve Avrupa’da gerçekleşen hava ve iklim olaylarının maliyeti de 2012 yılına göre düşüş gösterdi. 2012 yılında sigortalı kayıpları ile beraber doğal afetlerin ekonomiye zararı 81 milyar dolar iken bu oran 2013 yılında 45 milyar milyar dolara indi.

Raporda sadece doğal afetlerin 37 milyar dolara, insan kaynaklı felatkelerin ise 8 milyar dolara mal olduğu belirtildi. En büyük kaybın Kanada ve Avrupa’da meydana gelen sel felaketlerinden kaynaklandığı belirtilirken, dolu ve kasırga felaketlerinin neden olduğu ekonomik zararın ise Avrupa’da meydan geldiği belirtildi. Raporda belirtildiğine göre konvektif oranj ve hortumların neden olduğu ekonomik kayıplar ise Kuzey Amerika ve Filipinler’in Haiyan bölgesinde meydana geldi.

Rapor aynı zamanda acil durumlara hazırlıklı olma ve risk yönetimi oranın da 2013 yılında ilerleme kaydettiğini belirtirken, faciaların sürekli ekonomik gelişmenin yanı sıra küresel kentleşmeyi ve nüfus artışını da olumsuz etkilemeye devam ettiğine dikkat çekti.

Swiss Re raporunda, maddi ve manevi kayıpları önlemek için alınan tedbirlerin yanı sıra sigortanın da felaketlerin karşısında kaybı hafifletebilecek güçlü bir önlem olduğunu da belirtti.

Doğal afetlerin yol açtığı ekonomik ve sigortalı zararın arasındaki geniş boşluğun kamu üzerinde önemli bir yük oluşturduğunu belirten Swiss Re, risk yönetiminin ve zararı azaltmak için alınan önlemlerin teşvikine yatırım yapılmasının önemli olduğunu söyledi. Swiss Re, reasürans ve sigorta sektörlerinin de afetlerin neden olduğu zararları azaltmada yardımcı bir etken olduklarını dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER