25 Şubat 2024, Pazar
spot_img

Statik IP kullanmayan şirketler mali bünyesi zayıflamış kabul edilecek

hazinemustesarligiHazine Müsteşarlığı, statik IP kontrolüne imkan vermeyen sigorta şirketlerinin mali bünyesini zayıflamış kabul edecek.

Sigorta acenteleri Yönetmeliği’nin Uygulanmasına İlişkin Genelge doğrultusunda acente teknik personelinin sigorta ürünü satışı ve satışla bağlantılı işlemlerini sigorta şirketleriyle kuracakları internet servisi uygulamalarında Levha bilgilerinde kayıtlı statik IP (internet protokol adresi) numaraları üzerinden gerçekleştirilmesi gerekiyor.

 

Bu doğrultuda Hazine Müsteşarlığı, bazı sigorta şirketlerinin poliçe düzenleme esasında sistemlerinin Statik IP kontrolüne imkan vermediğinin anlaşıldığını belirterek, “Sigorta Şirketlerince Sigorta Acenteleri ve Teknik Personel Statik IP Kontrollerine İlişkin Sektör Duyurusu”nu yayınladı.

 

Duyuruda, yetkisiz kişilerin poliçe düzenlemelerinin önlenmesi bakımından statik IP kontrolü yapamayan şirketlerin ivedilikle bu sistemi oluşturmaları, ayrıca verilen şifrelerin yetkisiz kişilerle paylaşımının önlenmesi için tedbir alınması gerektiği belirtildi. Kontrolsüz olarak yetkisiz kişilere poliçe düzenlenmesinin devam ettirilmesi, sigorta şirketlerinin Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Mali Bünyelerine İlişkin Yönetmeliğin 11’inci maddesi kapsamında değerlendirilmesine yol açabilecek. Yönetmeliğin “Mali Bünyenin Zayıflaması Halleri” başlıklı 11’inci maddesinin g bendi (Bilgi işlem ve veri tabanı alt yapısının gözetim ve denetim için gerekli özelliklere sahip olmaması) uyarınca Hazine, statik IP kontrolüne imkan vermeyen şirketleri gözetim ve denetim altına alabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER