23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

Mevzuata aykırı şubeleşenlerin sigorta acenteliği yapması önlenecek!

hazineHazine Müsteşarlığı yayınladığı sektör duyurusu ile mevzuata aykırı organizasyonlarla şubeleşenlerin acentelik faaliyetlerinin durdurulacağını; şubeleşmeye devam etmek isteyenlerin ise Hazine’den onay alması gerektiğini bildirdi. Onay için gerekli belgeleri iletemeyen acentelerin faaliyetleri ise 1 Ocak 2015 tarihi itibarıyla durdurulacak.

Acentelerin şubeleşmeleri son dönemde sektörün önemli gündem maddelerinden biri. Yaşanan sorunlar ve suistimaller neticesinde Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Sigorta Acentelerinin Şube Açma ile İlgili Kurallara Uyumu konusunda bir sektör duyurusu yayımladı.  Duyuruda, bazı sigorta acentelerinin şube açıyor görünümü altında mevzuata aykırı organizasyonlar yaptığı belirterek, “Acentelerden teminat veya başka isimler altında para alındığı, ilgili acente personelinin şube çalışanı olarak gösterildiği ancak gerçekte komisyon paylaşımı yapılarak, bu personele yapılan ödemenin mahsuplaşıldığı, şube adı verilen yerlere ilişkin masrafların görüntüde merkez tarafında karşılanmakla birlikte gerçekte komisyon paylaşımı esnasında bu masrafların mahsuplaşıldığı anlaşılmıştır” denildi.

acenteAykırı uygulamalara devam edenin acentelik yapması engellenecek

Yapılan duyuruda mevzuata aykırı bu uygulamaları gerçekleştiren acentelerin diğer acentelerden şube teminatı, hava parası ve benzeri isimler altında aldıkları paraları derhal iade etmeleri ve komisyon paylaşımı esaslı, şube adı altında yürüyen tali acente ve organizasyon şeklindeki uygulamalarına derhal son verilmesi istendi. Bu faaliyetleri durdurmayan acentelerin faaliyetlerinin geçici veya sürekli olarak durdurulacağı hatta sigorta şirketlerine bildirilerek sigorta acenteliği yapması önleneceği de ifade edildi.

Belgelerini iletmeyen acente 1 Ocak 2015’te kapanacak

Şube şeklinde teşkilatlanmaya devam etmek isteyen acenteler ise Hazine’den onay alacak. Bu doğrultuda acenteler; ayrıntılı iş planı (Tahmini bilanço, gelir tablosu, branş bazında üretim ve komisyon tahmini, açılacak şube sayısı ve benzerini de içerecek şekilde), mali bünye (tahmini karlılık ve özkaynak gelişimi), şube yapısı (şube personel yapısı değişimi), ve prim ve komisyon portföy dağılımı hakkındaki bilgileri, sgm_aed@hazine.gov.tr adresine iletmeleri gerekiyor. Bu belgeleri iletmeyen acentelerin faaliyetleri 1 Ocak 2015’ten itibaren durdurulacak. Hazine’den onay alan acenteler ise faaliyetleri ile ilgili olarak üç ayda bir, Müsteşarlıkça talep edilen mali tabloları hazırlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER