23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü negatifte tuttu

chart3Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notunu “BB+” olarak teyit etti, görünümü “negatif”te tuttu. S&P, ‘riskler devam ediyor’ dedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin BB+ ile yatırım yapılabilirin bir kademe altında olan kredi notunu teyit etti ve ihracattaki büyümenin güçlenmesine paralel şekilde ekonominin kademeli olarak yeniden dengelendiğine dikkat çekti. Kredi notu görünümünü ise “negatif”te tuttu.

S&P tarafından bu sabah yapılan açıklamada, görünümün negatif olmasına gerekçe olarak ekonomik görünüm üzerindeki risklerin devam etmesi gösterilirken “Bize göre, yetkililer potansiyel dış risklere karşı tampon oluşturmak için mali ve para politikalarını yeterli kullanmadılar. Bunun da ötesinde, politika önlemlerinin sınırlı olmasının kısmen güçler ayrılığındaki bozulmadan kaynaklandığı görüşündeyiz” denildi.

Ekonominin dış kırılganlıklarının yönetilmesinin zorlaştığına dikkat çeken S&P, buna neden olarak özel sektörün gayrı safi yurtiçi hâsılanın (GSYH) yüzde 20’sine yaklaşan döviz pozisyonunu, görece yüksek olarak nitelendirdiğini, cari açığı ve gelişmiş ülkelerin gevşek para politikasını geri çevirme olasılığını ve enflasyonda yüksek döviz geçirgenliğini gösterdi.

GSYH bu yıl yüzde 2.4 büyüyecek

Hazine ile kredi notu değerlendirme anlaşması bulunmayan S&P, GSYH’nin bu yıl yüzde 2.4, gelecek yıl ise yüzde 2.7 büyüyeceğini tahmin ediyor. Kuruluş, cari açığın GSYH’ye oranının ise bu yıl yüzde 6.4, gelecek yıl yüzde 5.8 olacağı tahmin ediliyor.

Hazine ile kredi derecelendirme anlaşması bulunan Moody’s, Türkiye’yi “negatif” görünümle yatırım yapılabilir seviye olan Baa3 düzeyinde, Fitch ise Türkiye’yi yine yatırım yapılabilir seviyede olan BBB- kredi notu ve “durağan” görünüm ile derecelendiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER