18 Temmuz 2024, Perşembe
spot_img

Siyasi risklerin artması sektöre yabancı girişini etkilemez

Towers-WatsonYabancı yatırımcıların Türk sigorta sektörüne kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli baktığına dikkat çeken Towers Watson Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı, Türkiye’de son yaşanan siyasi gelişmelerin yabancı yatırımcıların sektöre ilgisini azaltmayacağını ve 2014’te de yabancıların yatırım yapmayı sürdüreceklerini söyledi.

ALP SÜER

Geçen yılın aralık ayından beri, siyasi ve finansal risklerdeki artış, Türkiye’nin de başlıca gündemi. BIST 100 Endeksi dalgalı bir seyir izlerken, Merkez Bankası’nın faiz artırımı döviz kurlarındaki hareketliliği önleyebilmiş değil. Faiz oranlarının da önümüzdeki dönemde yükselebileceği kaydedilirken, finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerin yabancı yatırımcıların davranışlarını nasıl etkileyeceği de merak konusu. Yabancıların da Türkiye’de son yıllarda en fazla ilgi gösterdiği sektörlerin başında, sigorta sektörü ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) geliyor. Yabancı yatırımcıların, son gelişmelerin ışığında Türk sigorta sektörüne bakışı, Towers Watson’ın düzenlediği basın toplantısında da değerlendirildi. Towers Watson Türkiye yetkililerinin katıldığı toplantıda konuşan Towers Watson Türkiye Genel Müdürü Süha Alıcı, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye kısa vadeli değil orta ve uzun vadeli baktığına dikkat çekerek Türkiye’de son yaşanan gelişmelerin yabancı yatırımcıların ilgisini azaltacağını düşünmediğini söyledi.

Yan haklarda kısıntı olmaz

Sigorta sektörünün büyüme potansiyeli doğrultusunda yabancıların sektöre ilgisinin halen sürdüğünü belirten Alıcı, “Türkiye’de yeni ortaklıklara açık şirket sayısı da daralmaya başladı. Bu faktör, olası yatırımlarda fiyatı yukarı çekici etmen olacak” dedi. Alıcı’ya göre, son yaşanan siyasi ve finansal gelişmeler sonucunda şirketler de çalışanlarının bireysel emeklilik planları gibi yan haklarında kısıntıya gitmez. Alıcı’nın, Towers Watson’ın 400 firma üzerinde yürüttüğü bir çalışmanın sonuçlarıyla ilgili verdiği bilgilere göre, yan haklarla ilgili olarak olaya talep tarafından bakıldığında öncelikle çalışan kesimin çalıştıkları şirketten işveren katkılı bireysel emeklilik talebi artıyor. 2009 yılında çalışanlarına işveren katkılı emeklilik planı sunan şirketlerin oranı yüzde 29 iken, bu oran devlet katkılı bireysel emeklilik uygulamalarının hayata geçirildiği 2013’te yüzde 40’a yükselmiş. Keza, yine Towers Watson’ın 2012’de gerçekleştirdiği işgücü araştırması sonuçlarına göre şirketin emeklilik planı sunması, çalışanların çalışmak istediği kurumu seçme kriterleri arasında 6. sırada yer alıyor.

Yetenek açığı artıyor

Olaya bir de işgücü arzı cephesinden bakıldığında, Türkiye’de yetenekli çalışan azlığından kaynaklanan “yetenek açığı” sorununa dikkat çeken Alıcı, şirketlerin yetenekli çalışanlarını elde tutmak için İnsan Kaynakları alanında sürekli yeni stratejiler geliştirdiklerini ve çalışanların yan haklarını çeşitlendirip, çekici hale getirdiklerini söyledi.

 

Dünyanın en büyük 17. ekonomisi Türkiye hayat dışında 24. sırada
Towers Watson Sigortacılık Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Evrim Köksal Arkut da toplantıda  Türkiye’de sigorta penetrasyonunu, dünya ile karşılaştırdı. Köksal Arkut’un verdiği bilgilere göre, 2013 yılı 3. çeyrek verilerine göre, toplam prim üretiminin gayrisafi yurtiçi hasılayla oranı,  (sigorta penetrasyon oranı) Türkiye’de yüzde 1,56 seviyesinde. Dünyanın en büyük 17. ekonomisi olan Türkiye 2012 yılı hayat dışı (elementer) branşta prim üretimi dünyada 24, hayat branşında ise 44. sırada yer alıyor.

Süha Alıcı, Towers Watson Türkiye Genel Müdürlük Görevine ek olarak, Towers Watson’ın EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölgesi’ndeki bulunan hızlı büyüyen ekonomilerdeki risk danışmanlığı ve yazılım hizmetlerinin yönetimine getirildi. Dünyanın önde gelen danışmanlık şirketleri arasında yer alan Towers Watson, 37 ülkede 150’nin üzerinde ofisi ve 14 bin çalışanı ile organizasyonlara yetenek ve ödül yönetimi, yan haklar, risk ve sermaye yönetimi alanlarında destek sağlıyor. Towers Watson, Türkiye’de de sigorta şirketlerinin birçoğuna danışmanlık hizmeti veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER