25 Mayıs 2024, Cumartesi
spot_img

Küresel sigorta fiyatları düştü

Batchelor-David-199x300Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh tarafından yayınlanan Küresel Sigorta Sektörü Son Çeyrek Açıklaması’na göre Amerika dışında tüm bölgelerde ortalama sigorta fiyatlarının düşmesi nedeniyle 2013 yılının sonunda küresel sigorta oranlarında aşağıya doğru bir eğilim görüldü.

Marsh Risk Yönetimi Küresel Sigorta Indeksi’nin rakamlarına göre dördüncü çeyrekte İngiltere, Kıta Avrupası ve özellikle de Asya-Pasifik bölgesi ile Latin Amerika’da genel olarak fiyatlar düşerken, yalnızca Amerika’da bu oranlar kısmen bir artış gösterdi.

Önceki çeyreğe göre daha küçük ölçekte olsa bile dördüncü çeyrekte küresel sabit kıymet sigortalarının yenilemelerinde düşüş yaşandı. Rekabet, kullanılabilir kapasite ve kabul edilebilir hasar deneyimleri ile birlikte Latin Amerika’da yenilenme oranlarındaki azalma yüzde 10’a yaklaştı. Asya – Pasifik bölgesinde de sabit kıymet oranlarında ortalama yüzde 5’lik bir düşüş yaşandı.

Asya-Pasifik, Kıta Avrupası ve Latin Amerika’da düşen oranlar nedeniyle kaza sigortaları dünya genelinde hafif bir düşüş ile yenilenirken; Asya – Pasifik, İngiltere ve Kıta Avrupası’nda düşen finansal kurumlara ait sorumluluk sigortası oranları, bu programların oranlarında küresel çapta bir düşüşe neden oldu.

Marsh Uluslararası Bölüm Lideri David Batchelor, “Küresel sigorta sektöründe yaşanan geniş rekabet, özellikle risklerini iyi yönetebilen müşteriler için elverişli bir ortamın doğmasını sağlıyor” dedi. Marsh Amerika ve Kanada Bölgesi Başkanı Robert Bentley ise “Amerika’da sigortacılar karlı bir iş için agresif bir rekabet içerisinde, bunun yanı sıra pazara yeni girenler de herhangi bir oranda doğabilecek bir artışın yatışmasına yardımcı oluyor” açıklamalarında bulundu.

Marsh raporunun diğer bulguları ise şöyle:

  • Birçok havayolu firmasının yenilemelerinde yaşanan %15-20 düşüş ile birlikte küresel havacılık sigorta oranları, 2013 yılının sonunda önemli derecede azaldı.
  • Japonya’da, her ne kadar Tohuku depreminden önce fiyatlar %30-50 oranında yüksek olsa da felaket risklerine açık sabit kıymet oranları 2013 yılı boyunca büyük ölçüde sabit kaldı.
  • İtalya ve Fransa dışında para birimi olarak Euro kullanan ülkelerde finans kurumlarının “Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yönetici Sorumluluk Teminatı” oranları dördüncü çeyrekte ya düştü ya da stabil olarak kaldı. İtalya ve Fransa’da oranlar ortalama olarak %10-20 civarında bir artış olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER