17 Haziran 2024, Pazartesi
spot_img

Sigortalı çiftçilerin bahçelerinde ön tespit çalışmaları yapılıyor

tarimElazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kaygusuz, don nedeniyle ürünleri hasar gören sigortalı çiftçilerin bahçelerinde TARSİM eksperleri tarafından ön tespit çalışmaları yapıldığını söyledi.

Elazığ Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Kaygusuz, sigorta yaptıran çiftçilerin bahçelerinde Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) eksperleri tarafından, don olayı sonrasındaki zararlarla ilgili ön tespit çalışmalarının yapıldığını bildirdi. Kaygusuz, yaptığı yazılı açıklamada, Elazığ’da 29-30 Mart’ta don olayının ardından zarar gören ürün çeşitleri ile çiftçi sayısı ve afet çeşidi hakkında ayrıntılı bilgileri içeren ihbar formu düzenlendiğini belirtti.

Formların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bildirilerek hasar çalışmalarına ivedilikle başlandığını ifade eden Kaygusuz, don afetinin Tarım Sigortaları Kanunu kapsamındaki tabi afetler içerisinde yer aldığını hatırlatarak, şunları kaydetti: “Sigorta yaptıran çiftçilerimizin bahçelerinde TARSİM eksperleri tarafından ön tespit çalışmaları yapılıyor. Bu kapsam dışında kalan çiftçilerimizin de zarar gören ürünlerinin hasar tespit çalışmaları yapılarak eğer Bakanlar Kurulu tarafından konuyla ilgili karar alınırsa, kararın tebliğinden sonra gerekli çalışmalar yapılacak. Don ve fırtına neticesinde oluşan zararının tespit edilebilmesi için çiftçilerimizin bir dilekçeyle İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne müracaat etmeleri ve zarar gören ürünlerinin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gerekiyor.”

haberciniz.biz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER