19 Temmuz 2024, Cuma
spot_img

İklim değişimleri sigorta şirketlerini zorluyor

iklim-agiİklim değişimleri nedeniyle geleceğe dair öngörülerde bulunamayan sigorta şirketleri doğal afet bölgelerindeki müşterilerine çok büyük miktarlarda ödemeler yapmak zorunda kalıyor.

İklim değişikliği, bilim adamlarının geleceğe dair öngörülerde bulunmalarını ve hava şartlarındaki değişimlerin toplumu ve ekonomiyi nasıl etkileyeceğini tahmin etmelerini zorlaştırıyor. Kötü hava koşulları da giderek daha çok can ve mal kaybına neden oluyor.

İşyeri ve Konut Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün yaptığı kasırga testlerine göre, geleneksel tekniklerle inşa edilen evler, laboratuvar testinde kasırgaya dayanamıyor. Kasırgaya dayanan evin çatısıysa daha güçlü kiremitlerden, daha kalın tahta paneller ve metal iskeletten yapılmış oluyor. İşyeri ve Konut Güvenliği Sigorta Enstitüsü’ne göre sağlam inşaatın maliyeti yüksek olsa da şiddetli hava şartlarına karşı daha dayanıklı oluyor.

“Hava olayları şiddetlenerek artacak, daha pahalıya mal olacak”

Haiyan Tayfunu gibi aşırı şiddetli fırtınaların sayısı giderek artarken Amerikan Senatosu İç Güvenlik Komisyonu Başkanı Tom Carper, şiddetli hava koşullarının artık normal sayılacağını söylüyor. Carper, “Son 50 yılda aşırı şiddetli meteorolojik olayların sayısı ve sıklığı arttı. Bu hava olayları giderek daha da şiddetlenerek artacak, daha pahalıya mal olacak” diyor.

“Ya sigorta ücretlerini yükselteceğiz ya da hiç poliçe satmayacağız”

Amerika’nın doğu kıyılarını vuran Sandy Kasırgası ise sahil şeridinde birçok işyerini yerle bir etti. Sigorta şirketleri çok büyük miktarlarda ödemeler yapmak zorunda kaldı. Amerikan sigorta sektörü, zarara uğramamak için afet bölgelerindeki işyerlerinin sigorta primleri yükseltebilir ya da binaları sağlamlaştıran müşterilere indirim sağlayabilir.

Kevin Connelly gibi Amerikalı sigortacıların işi ise risk yönetimi. Connelly, “Ya sigorta ücretlerini çok yükseltmek zorunda kalacağız ya da hiç poliçe satmayacağız ki bu en kötüsü olur” açıklamasında bulunuyor.

Kuraklık ise iklim değişikliğinin bir başka sonucu

California’da daha çok orman yangını olması anlamına gelen kuraklıksa iklim değişikliğinin bir başka sonucu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Robert Pindyck’a göre iklim değişikliğine ilişkin mevcut matematiksel modeller, kuraklığın ve diğer meteorolojik olayların ekonomiye etkisini doğru şekilde tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Pindyck ise “Yapabileceğimiz tek şey, iklim değişikliği konusunda hiçbir önlem alınmadığı takdirde nasıl bir felaketle karşı karşıya kalacağımızı gösterecek kabataslak rakamlar ortaya atmak” diye konuşuyor.

Amerika’nın Sesi / Jim Randle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER