13 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Sigortadan para alabilmek için cinayet işleyen sanıklara müebbet hapis verildi

muebbetSamsun’da arkadaşlarını sigortalattıktan sonra ölüm parası olan 399 bin lirayı almak için 37 yerinden bıçaklayarak öldürdükleri iddia edilen üç kişi, müebbet hapis cezasına çarptırılırken, cinayete yardım ettiği iddia edilen bir kadın da 15 yıl ceza aldı.

Samsun’da 26 yaşındaki Recai Alpullu’ya hayat sigortası yaptırıp, sigortanın lehtarını da Güllü K. olarak gösteren Sami G., daha sonra Alpullu’yu öldürüp sigortadan para almak için plan yaptı. Bir sigorta şirketinde danışmanlık yapan 33 yaşındaki Emrah Y. ile bir araya gelen Sami G. ve 36 yaşındaki Emrah Ç. aralarında topladıkları bin 575 lira tutarındaki parayı yatırarak Recai Alpullu’ya 399 bin liralık vefat teminatı olan lehtarı Güllü K. olarak kayıt etti. Plana göre Recai Alpullu öldürülecek ve parayı da Güllü K. çekecekti. Emrah Y.’nin kullandığı otomobile aldıkları Recai Alpullu’yu gece öldürmek için Atakum ilçesi Kamalı Mahallesi’ndeki eski taş ocağı yolu üzerine götüren zanlılar, bir bahane ile Recai Alpullu’yu araçtan indirdiler. Emrah Y., aracın torpidosuna önceden gizlenmiş bıçakları Emrah Ç. ve Sami G.’ye verdi. Sami G., Recai Alpullu’yu 37 yerinden bıçaklayıp olay yerinden kaçtılar. Zanlılar, daha sonra üzerlerindeki kanlı elbiseleri değiştirdiler.

29 Mart 2012 tarihinde sabah saatlerinde traktörü ile seyir halinde olan bir köylü, cesedi bulup olayı jandarmaya haber verdi. Olay yerindeki araç lastiğinin izinden ve cep telefonu baz istasyonu kayıtlarından yola çıkarak Güllü K., Sami G., Emrah Y. ve Emrah Ç. yakalanarak çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandılar. Otopsi raporuna göre Recai Alpullu’nun yaralandığı 37 bıçak darbesinin 13’ünün öldürücü nitelikte olduğu tespit edildi.

Dört sanık kendini savundu

Olaydan sonra tutuklanan Güllü K., Sami G., Emrah Ç. ve Emrah Y.’nin hakkında Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bugün görülen davanın son duruşmasında tutuklu bulunan dört sanık kendini savundu. Sami G., “Olay ani bir şekilde oldu. Hastaneden izin alıp eve uğradım. Recai’nin ailesini arayarak oğullarını sahip çıkmasını istedim. Olay birden gelişti. Jandarmadaki ifademi baskı altında verdim. Daha önce suçu itiraf ettiğim bu ifademi kabul etmiyorum” dedi.

Sigortacı Emrah Y., “2 yıl 3 aydır tutukluyum. Sabırla adaletin yerine getirilmesini bekledim. Bu dava burada bitmiyor. Bunun Mahkeme-i Kübra’sı var. Ben vicdanen rahatım. Ben suçsuzum. Beratımı ve tahliyemi istiyorum” diye konuştu.

Emrah Ç., “Benim olayla bir ilgim yok. 6 gün gözaltında kaldım. Ben A dedim, jandarma B yazdı. 4-5 sayfa ifademi aldılar. Bu ifademi kabul etmiyorum. Diğer sanıkların da bu olayla bir ilgisinin olduğunu zannetmiyorum. Benim ölen kişi ile aramda bir husumet yoktu. Suçsuzum” şeklinde konuştu.

Güllü K. ise, “Suçsuz yere cezaevinde yatıyorum. Beraatımı ve tahliyemi istiyorum” diye ifade verdi.

Mahkeme heyeti müebbet hapis cezası verdi

Mahkeme heyeti Sami G., Emrah Y. ve Emrah Ç.’nin “sigortadan para almak için planlayarak Recai Alpullu’yu öldürmek” suçundan her birini önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı, daha sonra duruşmadaki iyi hallerini göz önünde bulundurarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını müebbet hapis cezasına çevirdi. Güllü K. ise “öldürme olayıyla ilgili yardım etmek” suçundan da 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

haberler.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER