20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

Gaziantep’te Kredi ve Sigorta Programları Tanıtım Toplantısı yapıldı

funda baydarTürk Eximbank Ankara Bölge Müdürü Funda Baydar, Gaziantep Sanayi Odası ve Türk Eximbank iş birliğiyle düzenlenen ‘Kredi ve Sigorta Programları Tanıtım Toplantısı’nda, bu yıl 11.8 milyar dolar sigorta desteği vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Türk Eximbank iş birliğiyle düzenlenen ‘Kredi ve Sigorta Programları Tanıtım Toplantısı’, Oda’nın Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Türk Eximbank Ankara Bölge Müdürü Funda Baydar toplantıda yaptığı sunumda, devlet desteklerini her şartta ihracatçılara ulaştırmak üzere bilgilendirme amaçlı bu tarz toplantıları yaptıklarını söyledi. Eximbankların misyonunun ihracatı artırmak olduğunu, bu doğrultuda bulunduğu ülkenin bankacılık sistemi ve ekonomik yapısı içerisinde farklı programlarla destek verdiğini anlatan Baydar, şunları kaydetti, “Geçen seneki ihracata verdiğimiz destek 28 milyar dolar, bu Türkiye ihracatının yüzde 18’ine tekabül ediyor. 2014 yılı hedef hacmimiz 33.8 milyar dolar. Bunun 22 milyar dolarını kredi olarak, kalanı da sigorta desteği olarak vermeyi hedefliyoruz. 2023’e kadar geçecek süreçte hep yüzde 18-19 bandında destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

İhracat ürünlerinin çeşitlendirilmesi, pazar paylarının artırılması, firmaların rekabet güçlerinin artırılması ve alacaklarına güvence sağlanmasını amacıyla faaliyet gösterdiklerini ifade eden Baydar, bu amaca yönelik olarak bankanın ihracat kredileri, ihracat kredi sigortası, uluslararası krediler alanında yoğunlaştığını söyledi. İhracat kredilerini, Türk firmalarına, Türk ihracatçılarına ve Türk müteahhitlere kullandırdıklarını açıklayan Funda Baydar, ihracat kredi sigortası programında ise firmaların yurtdışındaki alıcılarının kredibilitesine göre limit tahsis edilerek, vadesinde ödenmeyen alacakların Eximbank tarafından tazmin edildiğini belirtti.

İhracat kredi sigortası 238 ülkede geçerli

Türk Eximbank Ankara Bölge Sigorta Müdür Yardımcısı Burcu G. Yılmaz Akın ise sunumunda, ihracat kredi sigortası programı ile öncelikle enformasyon hizmeti verdiklerini, sonra ihracat alacaklarını sigorta altına aldıklarını söyledi. Kısa vadeli ihracat kredi sigortasında 360 güne kadar vadeli işlemlerin sigorta kapsamına alındığını, yüzde 90 zarar tazminat oranı bulunduğunu, 238 ülkede geçerli olduğunu ve bütün ihracatı kapsadığını kaydeden Akın, sermaye ve sermaye malı satacak ihracatçılar için orta-uzun vadeli sigorta hizmetleri bulunduğunu da belirtti.

İhracatçı firmaların yurt dışında karşılaştığı bir sorundan bahseden GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi, ihracat kredisi sigortası kapsamında talep edilen müşterilerde hem yeterli limitlerin çıkmadığını hem de limitlerin çok geç belirlendiğini kaydederek, “Bu konudaki çalışmaların yapılması işadamlarının önünü daha da açacaktır” dedi.

haber3.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER