5 Aralık 2023, Salı
spot_img

Sigorta şirketi tazminatı şoförden alacak

ustgecit kaza
Sigorta şirketi tazminatı şoförden alacak

Avcılar’da üstgeçidin çökmesi sonucu meydana gelen kazanın ardından devreye sigorta girdi.

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan’ın haberine göre sigorta kapsamında hem ölen minibüs şoförünün yakınlarına vefat tazminatı ödenecek hem de kazada pert haline gelen minibüsün maddi hasarı ve çöken köprünün zararı karşılanacak.

Sigorta şirketi trafik sigortası kapsamında 320 bin TL’ye yakın ödeme yapacak. Ayrıca yıkılan köprü için 26 bin 800 TL, ezilen minibüs için 26 bin 800 TL ve hayatını kaybeden minibüs şoförü içinse 268 bin TL ödeme yapılacak.

Sigorta şirketi, ifadesinde “damperi açık unuttuğunu” itiraf eden kamyon şoförü mahkemede suçlu bulunursa bu bedeli, kamyon şoförü veya kamyonu işleten şirketten tahsil edebilecek.

Trafik sigortası şartları gereği sigorta şirket, tazminatı talep edebilir

Trafik sigortasının şartları gereği eğer kaza, aracın sahibinin ya da sürücüsünün kasti eylemleri ve ağır kusuru sonucu meydana gelmiş ise sigorta şirketi tazminatları ödüyor sonra da dönüp aracın sahibinden hukuk yoluyla tüm tazminatı talep ediyor.

3 Eylül ’de, İstanbul Avcılar E-5 karayolu üzerinde yük kamyonu, kasasının açık olması nedeniyle üst geçide çarpmış ve üzerinde yayaların da bulunduğu üst geçit çökmüş, çelik tablalardan biri de minibüsün üzerine düşmüştü. Kazada, tankerin sürücüsü Ekrem Cebeci ile bir kişi yaralanırken, minibüsün sürücüsü Yusuf Kaya ise ölmüştü.

Sürücü çelişki ifadeler verdi

Kaza sonrası tutuklanan kamyonun şoförü, önce damperin açıldığının farkına varmadığını söylemiş ifadesi sırasında ise itirafta bulunarak, kumandanın bozuk olduğunu ve damperi indiremediğini, açık damperle yola devam ettiğini itiraf etmişti.

Halen süren dava sonucunda mahkeme sürücünün kusurlu olduğuna karar verirse Anadolu Sigorta’nın bu kaza nedeniyle ödeyeceği 320 bin TL’ye yakın tazminatı, kamyonun şoförü ya da işleteni olan inşaat şirketi ödemek zorunda kalacak.

RADİKAL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER