20 Temmuz 2024, Cumartesi
spot_img

SİGORTA KULİSİ: Şirket yöneticileri trafikte serbest fiyat uygulamasından geri adımdan rahatsız

Hazine Müsteşarlığı geçtiğimiz hafta yayımladığı bir genelge ile önce kamyon, kamyonet, otobüs ve taksilerin trafik sigortası fiyatlarına üst limit getirdiğini duyurdu, aradan iki saat geçmeden ise uygulamayı ileri bir tarihe erteledi. Bir gün sonrasında da Hazine Müsteşarlığı fiyatlarda üst limitlerin bir miktar daha artırıldığı bir ikinci tabloyu sigorta şirketleri ile paylaşarak uygulanmasını istemişti.
kulisHazine Müsteşarlığı’nın böyle bir çalışmayı Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ile hiç paylaşmamış olması sektör şirketleri arasında bir şaşkınlık yaşatmıştı. Bu genelge ve erteleme sonrası bulunulan durumu istişare etmek için pazartesi (dün) sigorta şirketlerinin genel müdürleri Birlik’e davet edildi. Fakat bu davetlerin gitmesinin ardından üst limitleri artırarak yeni bir genelge yayımlayan Hazine Müsteşarlığı sektörde ikinci bir şok yaşatmış oldu.
Tüm bu gelişmeler sonrasında TSB bir anlamda önemini yitiren bu toplantıyı iptal etmedi. Sigorta şirketlerinin genel müdürlerinin TSB başkanlık seçiminde bile olmadığı kadar geniş bir katılım ile toplandığı söylentiler arasında. Özellikle trafik sigortası yazan şirketlerin genel müdürlerinin toplantıda söz aldığı kulağımıza gelen iddialar arasında. Toplantıda uzun zamandır ilk kez trafik sigortalarının bu kadar üst düzey yönetici tarafından tartışıldığını söylemek mümkün.
‘Toplantıdan çıkan sonuç nedir?’ diye sorulacak olursa da, Hazine’nin yayımladığı genelgedeki rakamların genelde tatmin edici olduğu, fakat özellikle minibüs ve kamyonetlerdeki rakamların sektör şirketlerini zorlayacağı ifade edilmiş. Sonuç olarak da Hazine’nin serbest fiyat politikasından geri adım atılmış olmasından duyulan rahatsızlığın Hazine ile paylaşılmasına karar verilmiş. Sektör kulislerinden bizlere ulaşan iddialar şimdilik bu kadar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER