23 Mayıs 2024, Perşembe
spot_img

SİGORTA KULİSİ: Acente komisyonlarında alt limit % 10 olacak!

Sektör kulislerine yansıyan söylentilere göre SAİK, acente komisyonlarının yüzde 10’un altına indirilmemesi ile ilgili Hazine’ye bir çalışma sunmaya hazırlanıyor.

kulisSigorta şirketleri ile acenteler arasında süregelen en önemli sorunların başında komisyon oranlarının geldiğini biliyoruz. Her sigorta şirketi kendi stratejileri doğrultusunda acente komisyonlarını belirliyor. Sigorta şirketlerinin trafik sigortalarındaki zararları her geçen gün artması sonucu başvurulan çarelerin başında da komisyonlara müdahale geliyor. Ve 2015 yılı içerisinde trafik sigortasındaki zararın 1 milyar TL’nin üzerine çıkması sonrasında sigorta şirketlerinin fiyat artırımları sırasında aynı paralelde acente komisyonlarını artırmaması tepkilere yol açmıştı. Hatta sigorta şirketi yöneticilerinin, “Biz trafik sigortalarındaki fiyatları artırarak kendi zararlarımızın artmasına engel olmaya çalışıyoruz. Acentelerin gelirini artırmak şu an için öncelikli değil. Kazan kazan ilkemiz hepimiz için geçerli. Biz kar etmediğimiz hatta büyük zararlar ettiğimiz bir branşta artırdığımız fiyatlarımızda acente komisyonlarını aynı oranda artırmamamız komisyonları düşürmek olarak yorumlanması doğru değil. Acentelerin bundan bir kaybı yok” şeklinde konuyu yorumladıklarını biliyoruz.

Şirketlere gözdağı veriliyor

Bir iki şirket ile başlayan acente komisyonlarını düşürme furyasına katılan şirketlerin sayısı her geçen gün artarken, acentelerin tepkisi de her platformda devam ediyor. Sektör kulislerine yansıyan söylentilere göre SAİK’in acente komisyonlarının yüzde 10’un altına indirilmemesi ile ilgili Hazine’ye bir çalışma sunmaya hazırlandığı konuşuluyor. Yüzde 10’un altına inen sigorta şirketlerinin bu uygulamalarının “kaçış” olarak yorumlanarak bu şirketlere Hazine’ce bir yaptırım uygulaması bu girişim ile sağlanmak isteniyormuş.

Acentelerin sonu eksperlere benzemesin

Sektör kulislerinde ise bunun çok sakıncalı bir girişim olacağı, böyle bir girişim olduğunda geçmişte eksperlerin taban ücret ile ilgili yaptıkları girişime benzeyebileceği konuşuluyor. Girişim o dönemde TSB ile eksperlerin arasını açmış ve yüklü para cezaları ile sonuçlanabilecek davalara uzanmış ve yöntemden vazgeçilerek diyalog ile çözüm ile her iki tarafın rızası ile son bulmuştu.

Şirketler acentelerden vazgeçer mi?

Şimdi acente komisyonları ile ilgili olarak getirilebilecek bir alt limitin sigorta şirketlerini farklı dağıtım kanallarına yönelteceğini veya kurumsal dağıtım kanallarına kadar bir süreci başlatabileceği konuşuluyor. Bir şirket yöneticisi “Böyle bir girişim olduğunda 200 milyon TL’lik trafik portföyü olan bir şirkete bile asgari 20 milyon TL’lik bir bütçe yaratır, bu para ile bir dağıtım kanalının temelleri pekâlâ atılabilir” diyor.

Her iki taraf da sakin olmalı

Bu gerginlik ve restleşmeler sürdükçe sektörde hem şirketlerin hem de acentelerin bu işten zarar görebileceğini düşünürsek, bizler bunun diyalog ile çözümlenmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Bir şirket yöneticisinin bu komisyon indirimlerinin şu andaki koşullar için geçerli olduğunu bunun ileride tekrar eski oranlara geleceğini belirttiğine de vurgu yapmak gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER