18 Nisan 2024, Perşembe
spot_img

SİGORTA KULİSİ: Howden, riskleri mecburen sigortalanabilir yaptı  

Sigortalanamayan riskler, sektörün en büyük  dertlerindendi. Yıllarca risk analizi yapılmadan kesilen  poliçeler, sektör şirketlerinin zararlarının artması ile birlikte  kesilemez olmuştu.

kulis_SON

Zararı gören sigorta şirketleri artık  riskli sektörlerde iş kabulü yaparken yoğurdu üfleyerek  yemeye başlamışlardı. Hatta bu risklere sigorta teminatı  vermemeye başlamışlardı ki Hazine devreye girmişti.  Özellikle siyasilerin baskılarından kurtulamayan Hazine,  çareyi Howden formülü ile çözmeye çalışmıştı.

Dünyanın dev reasürans kuruluşu desteği ile Howden  belirli şartları yerine getiren sektör kuruluşlarına sigorta  teminatı vermeye başlamıştı. Bu sistemi Hazine  destekliyordu. Sigorta şirketlerinin sigortalamadıkları  riskleri Howden sigortalayınca, artık ne hikmetse  sigorta şirketleri de sigortalamaya başlamışlar. Sigorta  şirketleri, son iki yılda biraz para yüzü görünce gözü  karartmışa benziyor.

Ne diyelim, Hazine sigorta  şirketlerine aba altından sopa göstererek sorunu  çözmüşe benziyor. Howden’e gitmesin diye eksik risk  analizi ile iş kabulü yapan şirketleri zor günler bekliyor  dersek yanılmış olmayız umarız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER