13 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

Sigorta efsanelerine en çok erkekler inanıyor

sigorta1Sigortanın olmazsa olmaz olduğu ülkelerin başında gelen ABD’de yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar çıktı. Araştırma göre efsanelerine en çok erkekler kanıyor.

Uğur YILMAZ / DÜNYA

Konu sigorta efsaneleri olunca erkekler daha kolay kandırılabilir olduğu ama kadınların da büyük bölümünün sigortacılığın popüler efsanelerinin doğru olduğuna inandığı ortaya çıktı. Dünyada sigortacılığın en gelişmiş olduğu ülkelerin başlında gelen ABD’de yapılan bir araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Online sigorta satış sitesi insure. com’un yaptığı araştırmada, 2 bin yetişkine sigorta ile ilgili 10 bilgi verilip, katılımcıların doğru veya yanlış şıklarından birini seçmesi istendi. Sitenin açıklamasına göre, katılımcılara verilen 10 bilginin tamamı ise yanlıştı.

Online yapılan araştırmaya sonucunda çalışmaya katılanların yüzde 52’nin konut sigortasını yanlış bildiği ortaya çıktı. Katılımcılar konut sigortasının piyasa değeri üzerinden yapılması gerektiğini düşünürken, normalde sigortaya esas değer olarak evin yeniden inşa edilme maliyeti baz alınıyor. Araştırmada cinsiyetlerin sigorta efsanelerine inanma oranında farklılık olup olmadığına da bakıldı. Sonuçlara göre erkekler 10 başlıktan 8’inde kadınlara göre sigorta efsanelerine daha çok inanıyor. Kırmızı renkli otomobillerin sigorta maliyeti daha yüksek olduğunu iddia eden başlıkta kadınlar erkeklerden daha fazla ‘evet’ şıkkını işaretlerken, gerçekte sigorta maliyetleri hesaplanırken otomobil renkleri değerlendirme kriterleri arasında yer almıyor.

Büyük bir kaza sonrasında sigorta şirketi poliçeyi iptal eder iddiasını öne süren bir diğer başlıkta katılımcıların yüzde 44’ün doğru şıkkını işaretlerden, kadın ve erkeklerin bu efsaneyi inanış oranı eşit çıktı.

İŞTE 10 SİGORTA EFSANESİ:

EFSANE 1: KONUT SİGORTASINI PİYASA DEĞERİNE GÖRE YAPTIRMALIYIM
Doğru: % 52 (%45’i kadın, %55’i erkek)
Gerçek: Konut sigortasının evinizin yeniden inşa maliyeti üzerinden yaptırmalısınız. (Malzeme ve işçilik bedeli)
EFSANE 2: KIRMIZI ARAÇLAR HIZ YÜZÜNDEN DAHA FAZLA ÇEVRİLDİĞİ İÇİN SİGORTA MALİYETLERİ YÜKSEKTİR
Doğru: % 46 (%52’i kadın, %48’i erkek)
Gerçek: Otomobil rengi sigorta oranını etkilemiyor.

EFSANE 3: EĞER BAŞKALARINA BÜYÜK ZARAR VERDİĞİM BİR KAZAYA KARIŞIRSAM, SİGORTA ŞİRKETİM POLİÇEMİ İPTAL EDER
Doğru: %44 (%50 kadın, %50 erkek)
Gerçek: Eğer bir sigorta şirketi, müşteri sözleşmesini iptal etmek isterse poliçe süresinin bitimine kadar beklemelidir.

EFSANE 4: KÜÇÜK ARAÇLARIN SİGORTASI UCUZDUR
Doğru: %40 (%42 kadın, % 58 erkek)
Gerçek: Genellikle en ucuz sigorta küçük ve orta boy SUV’ler ile minivanlara verilir. Küçük araçlar daha deneyimsiz şoförler tarafından tercih edildiğinden bu kullanıcıların tazminat talebinin daha fazla olacağı hesaplandığından sigorta maliyetleri oransal olarak yüksektir.

EFSANE 5: OBAMACARE OLARAK DA BİLİNEN ‘THE AFFORDABLE CARE’ YASASI SAĞLIK SİGORTASI YAPAN ŞİRKETLERİN TANSİYON, KALP HASTALIKLARI VE KANSERDE TABAN DEĞERLERİ KULLANMASINA İZİN VERİYOR.
Doğru: %36 (%42 kadın, %58 erkek)
Gerçek: Tam tersine, Obamacare’de sağlık sigortası şirketleri daha önceden var olan sağlık sorunları için taban değerlerin kullanımını yasaklıyor.

EFSANE 6: KASKO BÜTÜN ZARARLARI KARŞILAR.
Doğru: %32 (%41 kadın, %59 erkek)
Gerçek: Kasko, hırsızlık, Vandalizm, hayvana çarpma, fırtına vb. durumlarda muhtemel zararların yalnızca bir kısmını karşılar.

EFSANE 7: HIRSIZLAR YENİ ARAÇLARI ÇALMAYI TERCİH EDER
Doğru: %29 (%42 kadın, %58 erkek)
Gerçek: Eski araçları çalıp, parçalarını satmak hırsızlar için daha caziptir.

EFSANE 8: EĞER ARKADAŞIM BENİM ARACIMI ÖDÜNÇ ALIP KAZA YAPARSA, ZARARI ONUN SİGORTA ŞİRKETİ ÖDER.
Doğru: %25 (%48 kadın, %52 erkek)
Gerçek: Başka biri sizin aracınızı kullanırsa sigortanız zararınızı ödemeyebilir.

EFSANE 9: OBAMACARE OLARAK DA BİLİNEN ‘THE AFFORDABLE CARE’ YASASI, İŞVERENİMİN TEKLİF ETTİĞİ SİGORTAYI ALMAYI ZORUNLU KILIYOR
Doğru: %19 (%41 kadın, %59 erkek)
Gerçek: Obamacare neredeyse bütün ABD vatandaşlarının sigortalı olmasını zorunlu tutuyor ancak sigorta yapılacak şirketi seçme konusunda herhangi bir yaptırımda bulunmuyor.

EFSANE 10: PLAKAYA YAZILAN EYALET DIŞI HIZ CEZALARI EV ADRESİME GÖNDERİLEMEZ.
Doğru: %13 (%34 kadın, %66 erkek)
Gerçek: Kesinlikle gönderilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER