17 Nisan 2024, Çarşamba
spot_img

‘Sigorta borcunuz var’ diyerek dolandırmaya çalıştılar

Dolandırıcıların yeni yöntemi sigortacılık… Özellikle savcı ve polis gibi devlet görevlilerinin ismini kullanarak telefonla aradıkları vatandaşlardan çeşitli bahanelerle para almaya çalışan dolandırıcılar, Elbistan’da bir günde 4 vatandaştan olmayan hayat sigortası poliçesi için para talep etti.

telefon-dolandiriciligi

Savcı ve polis gibi devlet görevlilerinin ismini kullanarak telefonla aradıkları vatandaşlardan çeşitli bahanelerle para almaya çalışan dolandırıcıların yeni yöntemi sigortacılık oldu. Elbistan’da bir günde 4 vatandaşı arayan dolandırıcılar, olmayan hayat sigortası poliçesi için para talep etse de vatandaşların dikkati sayesinde emellerine ulaşamadılar.

Telefonla dolandırıcılık hız kesmiyor. Kullandıkları yöntemler bir bir deşifre olsa da dolandırıcılar her geçen gün yeni bir yöntemle vatandaşın karşısına çıkıyor. Son yöntem olarak aradıkları vatandaşlara; ‘Sağlık sigortası borcunuz var. Ödeme yapmazsanız haciz gelecek’ cümleleri ile korku salmaya çalışan dolandırıcılar, Elbistan’da 7 Şubat 2015 Cumartesi günü sabah saatlerinde 4 vatandaşı aradı.

Olmayan sigorta poliçesi için 249 ila 359 TL arasında para talep eden dolandırıcılar, Kızılcaoba Mahallesi’nde D.D. isimli bir emekli vatandaşı aradı. Rutin olarak kullandıkları haciz ve avukat yalanıyla D.D.’yi kandırmak isteyen dolandırıcı, D.D.’nin ‘borcum yok’ şeklindeki cevabının ardından amacına ulaşamadan telefonu kapattı. Dolandırıcıların aynı yöntemle aradıkları bir diğer kişi ile Ceyhan Mahallesi’nde yaşayan bir öğrenci oldu. 20 yaşındaki K.Ç.’den de para koparamayan dolandırıcılar, Orhangazi Mahallesi’nde ikamet eden C.K.’yi aradı. C.K.’yi de tuzaklarına düşüremeyen dolandırıcılar, son olarak Köprübaşı Mahallesi’nde yaşayan T.K. isimli şoförün cep telefonunu aradı. T.K.’nin de kandırılmak istendiğini anlamasıyla dolandırıcılar Elbistan’dan aradıklarını bulamadı.

Yetkililer ise vatandaşlardan bu konuda daha duyarlı olması gerektiklerini kaydederek, böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında soğukkanlı davranmalarını ve durumu güvenlik güçlerine bildirmelerini istediler.

elbistaninsesi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER