19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Sigorta acenteleri, STK’larla istişare toplantısı yaptı

Tobb_logoSigorta acenteleri, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı’nda bir araya gelerek sektörde yaşanan sorunları masaya yatırdı. TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Sivil Toplum Kuruluşları İstişare Toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç, TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap, İcra Komitesi asıl ve yedek üyeleri ile acente sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıda ilgili mevzuata aykırı olarak tasarlanan internet tabanlı yazılım programlarından kaynaklanan rahatsızlıklar ile acentelik sözleşmelerinin sigorta şirketleri tarafından tek taraflı olarak feshedilmesi konusu gündeme geldi. Ayrıca, Karayolları Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası kapsamına manevi tazminat taleplerinin de dahil edilmesi, sigorta şirketleri ile sigorta acenteleri arasında yapılan elektronik işlemlerde statik IP kullanımının sektör geneline yayılması ile portföy mülkiyeti ve çağrı merkezleri kanalıyla gerçekleştirilen sigorta satışlarından kaynaklanan sorunlar ele alındı. Acente sivil toplum kuruluşları temsilcileri de Acenteler Yönetmeliği’ne ilişkin görüşlerini ifade etti.

“Hedef pastayı büyütmek”
Toplantıda bir konuşma yapan Ender Yorgancılar, sigorta acentelerinin ilk defa tam bir birlik ve beraberlik içerisinde yol almak istediklerini gördüğünü ifade ederken, “Sigortacılık sektörünün gelişebilmesi için rekabet olmazsa olmazımızdır. Elbette her sektörde olduğu gibi, sigortacılık sektöründe de pek çok aşılması gereken sorun var. Ancak, mevcut durumlardan yakınmak yerine, şimdi yapılması gereken şey, pastayı nasıl büyütebileceğimizi tartışmak ve çözüm önerilerini masaya yatırmak olmalıdır. Sektördeki pastayı büyütemediğimiz müddetçe, yaşanan bu sorunlar önümüze engel olarak çıkacaktır” dedi.

“Dönem artık güç birliği yapma dönemidir”
Hüseyin Kasap ise yeni dönem İcra Komitesi’nin çok hızlı bir şekilde çalışmalarına başladığını dile getirerek, “Yapılması gereken çok iş var. Dönem artık güç birliği yapma dönemidir. İşte bu nedenle ülke çapında faaliyet gösteren tüm dernek ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya toplama gereği duyduk” dedi. Kasap, TOBB’un öncülüğünde yapılan Şura’da sektörün sorunlarını hükümete aktarma fırsatı bulduklarını da sözlerine ekledi. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Ahmet Genç de İcra Komitesi Başkanı Hüseyin Kasap’ın ifade ettiği bazı konularda doğrudan destek verebilmelerinin mümkün olduğunu belirterek, “Örneğin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un yürürlüğe girmesi itibariyle biz de Bireysel Kredilere Bağlı Sözleşme Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapabiliriz. Teminat verilemeyen risklerle alakalı olarak ise olağandışı risk merkezini ilan ettik. Bizimle doğrudan ilgili olmayan konularda da talep edilirse ilgili mercilere görüş verebiliriz” diye konuştu. medya73.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER