19 Haziran 2024, Çarşamba
spot_img

Sektörel güven endeksi azaldı

chartTÜİK açıkladığı 2014 yılı Nisan ayı ‘Sektörel Güven Endeksi’ verilerine göre mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2.5 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Nisan ayı ‘Sektörel Güven Endeksi’ verilerini açıkladı. TÜİK Nisan 2014 verileri, mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksinde düşüş kaydederken, inşaat ve perakende sektöründe artış gözlendi. Açıklanan verilere göre bir önceki ay 101.2 olan hizmet sektörü güven endeksi, Nisan ayında 98.6 değerine geriledi. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalışın sebebi, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 4.2’lik ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki yüzde 3.8’lik kötüleşme olarak açıklandı. Gelecek üç aylık döneme ait, hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksinin ise bir önceki aya göre yüzde 0.2 arttığı gözlendi.

İnşaat sektöründe yüzde 0.3’lük artış

TÜİK’in açıkladığı verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0.3 oranında artış gösterdi. Bir önceki ay 78.2 olan inşaat sektörü güven endeksi Nisan ayında 78.4’e yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksindeki yüzde 1,6’lık iyileşmeden kaynaklanırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,7 düştü.

Perakendede artış gözlendi

2014 yılı Nisan ayı ‘Sektörel Güven Endeksi’ verilerinde perakende sektörü de hizmet sektörünün aksine artış gösterdi. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,6 arttı. Mart ayı verilerine göre 101.3 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi Nisan ayında 13 değerine yükseldi, artış gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki yüzde 5,3’lük iyileşmeden kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar alt endeksi yüzde 0.3 azalırken, mevcut mal stok seviyesi alt endeksi ise yüzde 0.5 azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER