22 Nisan 2024, Pazartesi
spot_img

SASDER 9. Ulusal Kongresi Antalya’da başladı 

Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği’nin (SASDER) 9. Ulusal Kongresi bugün başladı. Bu yıl “Geleceğe Liderlik Etmek” teması ile sağlık ve sigorta sektörlerinin paydaşlarını bir araya getiren kongrede yeni düzenlemeler, ekonomik gelişmeler ışığında son dönemde yaşananlar, sağlık ve sigorta sektöründe yeni dinamikler, medikal enflasyonun taraflara etkileri gibi konular masaya yatırılacak.

Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği’nin (SASDER), 9. Ulusal Kongresi için sağlık ve sigorta sektörlerinin paydaşlarıyla Antalya’da bir araya geldi. 3-6 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek kongrede farklı panellerde yeni ekonomik gelişmeler ışığında son dönemde yaşananlar, sağlık ve sigorta sektöründeki yeni dinamikler, medikal enflasyonun taraflara etkileri konuları ele alınacak.

Önce sağlık diyebileceğimiz bir kültür oluşturmamız gerek 

Kongre açılışında konuşan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, geleceğe liderlik etmek için geçmişi iyi analiz etmek gerektiğini belirterek “Sağlıkta dönüşüm programı ile finansman, hizmet kalitesi, genel sağlık sigortası ve sağlığa erişim gibi birçok konuda yaşanan sorunlarda çok büyük yol kat ettik. Pandemi sırasında sağlıkta sağladığımız başarı, yurt dışında da sağlık sistemimize olan güveni arttırdı. Sağlıkta değer arayışı giderek önem kazanıyor. Sağlıkta finansal sürdürülebilirliği sağlamak ve değer temelli sağlık herkesin yoğunlaştığı konular. Hastaya bizi nasıl buldun demek yerine nasıl olduğunu sormamız gerek. Hastanın ihtiyacına göre şekillenen bir sisteme ihtiyacımız var. Gelişen teknolojilere sahip olmamız gerekiyor. Doğumdan ölüme önce sağlık diyebileceğimiz bir toplum kültürü oluşturmamız gerek. Bu kongrelerin bize birçok fırsat sunacağına ve Türkiye’nin sağlık politikalarına odaklanmış bu gruptan çok önemli çıktılar elde edileceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Birbirimizi anlayarak geleceğe taşımalıyız

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Kongre Bilimsel Kurul Başkanı İsmail Cinel, dünyada her şeyin değiştiğine dikkat çekerek “Her şey değiştiğinde liderin de yetkisiz liderlik konumunda herkese yön vermesi gerek.” dedi.

Bilimden yana olmanın önemine vurgu yapan Cinel, “360 derece kapsayıcı bir program yapmaya çalıştık çünkü sağlıkla ilgili herkes burada. Birbirimizi anlayarak geleceğe taşımamız gerek.” ifadelerini kullandı. 

Toplum sağlığını ileri götürmek için elimizden geleni yapacağız

Cinel’in ardından söz alan SASDER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yiğit, 8. Ulusal Kongre’nin ardından pek çok gelişme olduğunu belirterek tüm bu gelişmelerin ışığında bir program hazırladıklarını söyledi.

Geleceğe Liderlik Etmek” temasının bugünü ve yarını kucakladığının altını çizen Yiğit, “Burada amacımız kendimiz için vizyon oluştururken karşı taraf için vizyon sağlamak. Network kuracağız ve toplum sağlığını ileri götürmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.


En büyük sorunumuz sürdürülebilirlik

Sağlık sisteminde en büyük problemin sürdürülebilirlik olduğuna dikkat çeken TOBB Sağlık Hizmetleri Meclisi Başkanı Banu Küçükel, “Dünyada tüm sektörleri bir değişim bekliyor. Hepimiz yaptığımız işleri her gün yeniden inoveederek yapmaya çalışıyoruz. Sağlık sektörünün kırılgan konumdan dayanıklı konuma ulaşması gerek.” dedi.

Küçükel, aynı fikirlerle farklı sonuçlara ulaşılamayacağının altını çizerek “1930 yılındaki kanuna göre bugünkü sistemi yönetmeyi çalışıyoruz. Dijitalleşme deyip dijital hizmetiödemiyoruz. Yaşlı bakımına yatırım yapmıyoruz. Kronik hastalıklarla ilgili hizmet sunum tarafında bir iş modeli geliştirmiyoruz. Değer bazlı ödeme sistemlerini konuşuyoruz ama bu konuda bir şey yapmıyoruz. Hastaneleri büyütürken azalan hekim konusunda aksiyon almıyoruz. Hizmet yükümüz sürekli artıyor. Sektör olarak şapkalarımızı bir tarafa koyarak daha bağımsız bir çatının altında anlayarak, dinleyerek teknoloji ve yaratıcılığı kullanarak çözümler sunmamız gerekiyor. Sektördeki her bir kişinin fikrine, farklı düşüncesine ihtiyacımız var. 12. Kalkınma Planı için hazırlık yapmak istiyoruz ve herkesi bekliyoruz.” dedi.

Sigorta Medya da SASDER’de

Sigorta Medya, SASDER’in 9. Ulusal Kongresini yerinde takip ediyor. Kongrenin ikinci gününde Sigorta Medya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar’ın oturum başkanlığında “Bugünden Yarına Özel Sağlık Sigortaları” tartışılacak. Bu ve diğer panelleri Sigorta Medya’nın YouTube kanalı Sigorta Ekranı üzerinden canlı olarak takip edebilirsiniz.

İkinci gün açılış ve etkinlik programı şöyle..

PANEL 3: BUGÜNDEN YARINA ÖZEL SAĞLIK SİGORTALARI

Oturum Başkanı: Can Kantar – Sigorta Medya Genel Müdürü

09:00-09:15 Okan Özdemir- Allianz Sağlık Sigortaları Genel Müdür Yardımcısı 

09:15-09:30 Kerem Erberk – Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı 

09:30-09:45 Atilla Oksay- Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı 

SEKTÖR KONUŞUYOR: KAMU & ÖZEL SAĞLIK HİZMET SUNUCULARI PERSPEKTİFİNDEN SAĞLIKTA GELECEĞİN VİZYONU 

Oturum Başkanı: Levent Yiğit- SASDER Yönetim Kurulu Başkanı 

10:15-10:35: Kemal Memişoğlu- İstanbul İl Sağlık Müdürü

10:35-10:55: Reşat Bahat-OHSAD Başkanı 

PANEL  5: HASTANELERDE BUGÜN VE GELECEK

Oturum Başkanı: Ali Haberal- Başkent Üniversitesi Sağlık Kuruluşları Direktörü

14:30-14:50: Gökhan Tuna Öztürk – genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü 

14:50- 15:10: Serhat Ünal – Hacettepe Tıp Fakültesi Rektör Yardımcısı 

15:10-15:30: Ahmet Demircan- Gazi Üniversitesi Başhekimi

15:30-15:50: Uğur Genç – Memorial Sağlık Grubu  CEO

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER