20 Haziran 2024, Perşembe
spot_img

SAP’ nin gelirleri ilk çeyrekte artış gösterdi

sapSAP, yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara göre SAP, çift haneli büyümesini sürdürmeye devam etti.

Yazılım ve kurumsal uygulama şirketi SAP, 31 Mart 2014 tarihinde sona eren yılın birinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre SAP, çift haneli büyümesini sürdürerek gelirlerini arttırdı.

Sonuçlara göre yılın ilk çeyreğinde SAP’ nin IFRS olmayan bulut abonelikleri ve destek geliri sabit kurlarda yüzde 38 artarken, efektif kurlarda ise bu artış yüzde 32 oldu. IFRS olmayan yazılım ve destek gelirleri sabit kurlarda yüzde 7, efektif kurlarda ise yüzde 2 artış gösterdi. IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet geliri sabit kurlarda yüzde 9 artarken, efektif kurlarda ise bu yüzde 4’lük artış gösterdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SAP eş-CEO’ları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe, tüm ana uygulamalarını bulut üzerinden sunduklarını belirterek “Bulutta hızlı büyüme ve gerçek zamanlı iş platformu olan HANA altyapısı sayesinde en iyi bulut şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Tüm ana iş uygulamalarımızı bulut üzerinden sunuyoruz ve uçtan uca HR bulut çözümümüz ile pazara liderlik etmekteyiz. Müşterilerimiz, iş ağı ile tüm çalışanlarını, ürün ve hizmetlerini SAP buluttaki en büyük iş ağı üzerinden yönetme imkânı bulabiliyor” dedi.

raporSAP CFO’ su Werner Brandt ise yaptığı açıklamada, “IFRS olmayan yazılım ve yazılımla ilgili hizmet gelirlerinde sabit kurlarda elde ettiğimiz yüzde 9’luk artış bizi, yıllık büyüme öngörümüzün ötesine taşıyor” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Bulut operasyonumuzu hızlandırırken faaliyet karımızı da bir miktar arttırdık. Güçlü işletme nakit akışını teşvik eden IFRS olmayan sabit kur temelindeki faaliyet karı yüzde 7 idi ve bu oran yüzde 9 ile 2,35 milyar dolara yükseldi. Sonuç olarak son iki senedeki oldukça büyük satın alımlarımız, nispeten kısa bir süre içerisinde bize olumlu bir net likidite olarak dönüş yaptı.”

Büyüme, Türkiye’de de devam ediyor
Yılın 1. çeyreğinde şirketin Türkiye’deki performansına ilişkin konuşan SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, “Tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. Dünyadaki mevcut ekonomik ortama ve güçlü kur dalgalanmalarına karşın, IFRS olmayan faaliyetlerimizde bulut alanında çift haneli büyümemizi sürdürdük. Geniş çözüm yelpazemiz ve sunduğumuz yenilikçi teknolojilerle her sektörden müşterilerimizin işlerine değer katmaya devam ediyoruz” dedi.

SAP’nin açıkladığı sonuçlara göre ise rakamlar şöyle:
• Bulutta, Yıllık Büyüme Öngörüsünün Üstünde Hızlı Büyüme: IFRS olmayan bulut ve destek gelirleri sabit kurlarda yüzde 38 arttı. (Efektif kurlarda büyüme ise yüzde 32 oldu.)
• Bulut faturalamada GüçlüBüyüme: IFRS olmayan faturalandırılmış bulut rakamları sabit kurlarda yüzde 36 artış göstererek, periyodik yıllıkbulut gelir 1,1 milyar Euro’ya yaklaştı.
• SSRS Gelirleri, Yıllık Öngörülerin üzerinde büyüdü: IFRS olmayan yazılım ve yazılımla İlgili hizmet gelirleri sabit kurlarda yüzde 9 artış gösterdi.(Yoğun kur dalgalanmalarının etkisiyleEfektif kurlarda ise büyüme yüzde 4 artarak, 3,06 milyar Euro oldu.
• Bellek içi platformu SAP HANA’nın yaygın olarak benimsenmesi: Toplamda 3200’den fazlaHANA müşterisi, bine yaklaşan Business Suite on HANA müşterisi bulunuyor. Ayrıca, bin 200’den fazla Startup’tan oluşandinamik ekosistem HANA Platformu üzerinde uygulama geliştiriyor.
• Faliyet Karında Büyüme ve Buluta Geçişte Hızlanma: IFRS olmayan faliyetkarı sabit kurlarda yüzde 7 arttı (Yoğun kur dalgalanmalarının etkisiyleefektif kurlarda ise büyüme yüzde 2’lik artışla 919 milyon Euro oldu).
• 2014 için yıllık öngörü korundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON EKLENEN HABERLER